Hledáte kvalifikovanou pracovní sílu? Zaměstnejte cizince

Přijmout do své firmy cizince neznamená jen novou osobní zkušenost, ale i zisk podnikatelských výhod - třeba příspěvku na mzdové náklady. Jak na takový příspěvek dosáhnout? Stačí se zapojit do projektu Perspektiva Centra pro integraci cizinců (CIC). Jeho cílem je pomoci najít práci nezaměstnaným cizincům či těm, kteří i přes své vzdělání pracují na nekvalifikovaných pozicích.

CIC pomáhá účastníkům projektu vybrat si a absolvovat vhodné rekvalifikační kurzy a následně je podporuje i při hledání a získání toho nejpříhodnějšího zaměstnání. CIC ovšem nejde jen o pomoc cizincům, snaží se o zlepšení pracovního trhu obecně. Heslo projektu totiž zní: Cizincům rovné šance, trhu práce kvalifikovanější pracovní sílu. Cizí státní příslušníci, kteří projdou projektem Perspektiva, mají za sebou nejen kurzy českého jazyka a další požadovaná školení (např. účetnictví, práce s PC, kurzy pro skladníky atd.), ale disponují i jazykovou vybaveností a znalostí prostředí, ze kterého pocházejí. To jsou na dnešním trhu velmi žádané hodnoty.

Co získají zaměstnavatelé, kteří se zapojí do projektu? CIC představí jejich pracovní nabídky cizincům účastnícím se Perspektivy, zařadí firmu do databáze zaměstnavatelů CIC a bude jim zasílat životopisy účastníků, kteří splňují požadavky dané firmy. Lákavou nabídkou je především finanční příspěvek na mzdové náklady po dobu tří až šesti měsíců v hodnotě 8 000 Kč, pokud zaměstnavatel přijme účastníka projektu. CIC také nabízí uhrazení kvalifikačního kurzu po nástupu nového pracovníka, pokud získaná dovednost povede k udržení této pozice.

CIC uspořádalo již dvě setkání zaměstnavatelů a potenciálních zaměstnanců z řad cizinců. Podnikatelé mohli prezentovat konkrétní požadavky na danou pozici a s žadateli o práci se osobně setkat. O svých zkušenostech poreferovala i majitelka kavárny, která s CIC dlouhodobě spolupracuje a zaměstnala již dvě cizinky. Ocenila jak spolupráci s CIC kvůli zárukám, které taková spolupráce přináší, tak zaměstnávání cizinců obecně. Vyzdvihla především vysokou pracovní motivaci, jelikož cizinci si možnosti pracovat váží často mnohem více než tuzemští zaměstnanci. To potvrdila i jedna z cizinek původem z Ukrajiny, která přiblížila téma pracovního trhu očima druhé strany, tedy očima (dočasně) nezaměstnaných cizinců. Jak prohlásila: „Dostala jsem příležitost a využila jsem ji dobře, byla jsem za ni vděčná, a tak můj výkon byl nad míru spokojenosti mého zaměstnavatele!“

CIC velmi přivítá jakoukoliv formu spolupráce se zaměstnavateli. Pokud vás zaujala možnost inzerovat pracovní nabídky nebo získat pracovníka na praxi či brigádu nebo potřebujete více informací o projektu, obraťte se přímo na pracovníky CIC (www.cicpraha.org), rádi vás navštíví i osobně.

Autor článku

Obsah byl připraven ve spolupráci

Chcete tento článek umístit na Váš web nebo do tištěného časopisu? Bližší informace se dozvíte zde.
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace