Není pohovor jako pohovor

IMAGE LAB s. r. o. Článek si můžete přečíst zdarma díky společnosti IMAGE LAB s. r. o.

Přijímací pohovor má vždy tentýž cíl, probíhat však může různě. V zájmu každého uchazeče o zaměstnání je proto seznámit se se základními druhy pohovorů a přijímacích strategií a důkladně se na ně připravit. Přijímací pohovory lze shrnout do několika kategorií:

- prověřovací pohovor
- informační pohovor
- direktivní pohovor
- volný pohovor
- stresující pohovor
- reaktivní pohovor
- praktická zkouška
- skupinový pohovor
- pohovor vedený více tazateli
- pohovor „u oběda“
- opakovaný pohovor

Prověřovací pohovor je pohovor, jehož cílem je rychle zjistit, zda má kandidát pro danou funkci kvalifikaci a který je více než na kandidátovy úspěchy zaměřen na jeho neúspěchy. Opakem je pak informační pohovor, v jehož rámci může uchazeč diskutovat o současném stavu daného podniku, případně prezentovat své zlepšovací návrhy. Vede-li tazatel pohovor striktně podle předem připravené osnovy, hovoříme o pohovoru direktivním. V takovém případě by ho měl kandidát následovat a nechat se zcela vést. Opakem je potom pohovor volný, kdy kandidát de facto určuje jeho směr.

Pohovor, který je útočný a kandidát na něj musí dlouho čekat nazýváme stresující. Kandidát by si zde měl hlavně uvědomit, že vše je jen „hra“, zůstat klidný a slušný. Zajímavým a často využívaným typem pohovoru je i tzv. praktická zkouška, při níž kandidát předvede své schopnosti v praxi, stejně tak jako skupinový pohovor, při němž se testuje kandidátova schopnost spolupráce. Moderní je též pohovor „u oběda“, v jehož rámci musí kandidát ukázat i svoji kulturní úroveň. Kandidát, který se předem připraví na více druhů pohovorů má pak jistě větší šanci uspět, a to i v případě pohovorů opakovaných, jinými slovy je-li pozván k pohovoru vícekrát. Jeho přípravu a snahu následně ocení i potencionální zaměstnavatel.
Zdroj: HRM Guide - informace pro manažery HR

Komentáře k článku

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přidejte komentář jako první.
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace