První stát USA zakáže zaměstnavatelům požadovat hesla k profilům zaměstnanců na Facebooku

11.4.2012

Maryland jako první stát USA schválil zákon, který zakazuje zaměstnavatelům vyžadovat po zaměstnancích a uchazečích o zaměstnání přístup k jejich profilům na Facebooku a dalších sociálních sítích. Zákon ještě musí podepsat guvernér Martin O'Malley. Zaměstnanci a uchazeči pak získají právo odmítnout žádosti zaměstnavatele o svá přihlašovací jména a hesla. Zaměstnavatelé nebudou moci odmítnout uchazeče o zaměstnání nebo potrestat stávající zaměstnance, kteří odmítnou.

Marylandští zákonodárci reagují tímto zákonem na rostoucí objem případů, kdy zejména veřejné a státní instituce požadují po uchazečích o práci přístupy k jejich profilům, aby je mohly lépe prověřit. Podobný zákon se v USA řeší již i na federální úrovni. Dva federální senátoři se obrátili na ministerstvo spravedlnosti a Komisi pro rovné pracovní příležitosti (EEOC) s žádostí o přezkoumání, zda tento „nový znepokojivý trend“ neporušuje stávající legislativu a jak se k němu postavit.

Facebook již ústy své ředitelky pro ochranu soukromí Erin Eganové vyzval uživatele, aby zaměstnavatelům přístupové údaje ke svým profilům nesdělovali. Zaměstnavatelé podle ní nemají právo přístup vyžadovat, jelikož to není v souladu s podmínkami využívání služby.

-kk-


Štítky: Personální legislativa ve světě Sociální sítě

Zdroj: Computerworld.com

novinky ze světa IT

Chcete tento článek umístit na Váš web nebo do tištěného časopisu?
Bližší informace se dozvíte zde.

TIP redakci

Uvítáme Vaše tipy a názory. Nad každým vzkazem, který nám zašlete se rádi zamyslíme, ale pravděpodobně nezvládneme odpovědět všem. Děkujeme za pochopení.

Email nebo telefon:
Vzkaz:
Kontrola proti spamu. Kolik je devět a sedm ? Součet zapište číslicemi.

Poslat článek na email

Přeposlání článku na Vámi zadaný email

Komu (emailová adresa příjemce):
Vaše emailová adresa (odesílatel):
Předmět:
HR News - přeposlání článku: První stát USA zakáže zaměstnavatelům požadovat hesla k profilům zaměstnanců na Facebooku
Vzkaz příjemci:
Kontrola proti spamu. Kolik je tři a devět ? Součet zapište číslicemi.

Komentáře k článku

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace