Výstupní pohovory efektivněji

27.4.2012

Výstupní pohovor by neměl být jen formální možností, aby odcházející zaměstnanci vyjádřili stížnosti, na které se vzápětí zapomene. Firmy by s ním měly pracovat jako s nástrojem pro odhalování příčin nespokojenosti zaměstnanců a možností zlepšování pracovních podmínek tak, aby odcházejících ubývalo. Jak tedy získat od odcházejících zaměstnanců upřímnou zpětnou vazbu a zároveň s nimi udržet dobré vztahy do budoucna?

Chvíli počkejte

Poslední dny před odchodem mohou být plné emocí, a výstupní pohovor v této době proto nemusí přinést objektivní informace. Zkuste proto raději počkat a domluvit se s bývalými zaměstnanci na pohovoru až po několika týdnech.

Zachovejte neutralitu

Vedoucí pohovoru by neměl být přímým nadřízeným odcházejícího zaměstnance. Některé organizace dokonce volí pro vedení pohovorů zástupce třetích stran, které zaručují větší neutralitu.

Dejte důvod k upřímnosti

Odcházející zaměstnanci by od vás měli slyšet, že výstupní pohovory slouží k odhalení problémů, které se mohou dotýkat všech zaměstnanců, a svými odpověďmi tak mohou pomoci bývalým kolegům.

Pokládejte kreativní otázky

Když se zeptáte prostě, proč dotyčný odchází, dočkáte se pouze obecné odpovědi. Vaše otázky by proto měly být specifičtější, jako například: Co vás přimělo k tomu, že jste začali hledat novou práci? Co jiného než my vám nabízí nový zaměstnavatel? Jakou radu byste dali zaměstnanci, který nyní bude pracovat na vaší pozici? Za jakých podmínek byste uvažovali o návratu do naší společnosti?

Pracujte se zpětnou vazbou

Výstupní pohovory nemají smysl, pokud se získanými informacemi nebudete nic dělat.

-kk-


Štítky: Propouštění, outplacement Interní komunikace

Zdroj: Talent Management
portál amerického časopisu Talent Management zaměřeného na řízení talentů

Chcete tento článek umístit na Váš web nebo do tištěného časopisu?
Bližší informace se dozvíte zde.

TIP redakci

Uvítáme Vaše tipy a názory. Nad každým vzkazem, který nám zašlete se rádi zamyslíme, ale pravděpodobně nezvládneme odpovědět všem. Děkujeme za pochopení.

Email nebo telefon:
Vzkaz:
Kontrola proti spamu. Kolik je sedm a sedm ? Součet zapište číslicemi.

Poslat článek na email

Přeposlání článku na Vámi zadaný email

Komu (emailová adresa příjemce):
Vaše emailová adresa (odesílatel):
Předmět:
HR News - přeposlání článku: Výstupní pohovory efektivněji
Vzkaz příjemci:
Kontrola proti spamu. Kolik je jedna a šest ? Součet zapište číslicemi.

Komentáře k článku

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace