Chovat se jako muž se ženám nevyplatí

Pavla Helclová, senior konzultantka Hay Group

Výkonné manažerky by neměly ignorovat svou „ženskou stránku“. Chovat se jako muž se ženám nemusí vyplatit: pokud žena používá jen převážně mužské styly vedení, úspěch není zaručen. To v posledním průzkumu zjistila mezinárodní poradenská společnost Hay Group.

Tradiční rada pro ženy hledající vstup do manažerského světa byla doposud jednoduchá: chovat se jako muž. Koneckonců argument byl - a v mnoha organizacích stále je - že byznys je pánský klub a žena by tedy měla hrát podle jeho pravidel. Mnoho žen již ale zjistilo, že takový přístup zdaleka není zaručenou cestou k úspěchu,“ komentuje výsledky průzkumu Pavla Helclová, senior konzultantka Hay Group.

Hay Group studovala 45 velmi úspěšných manažerek, které ve svých organizacích dosáhly vedoucí pozice (prezidentku divize, senior vice-prezidentku, vice-prezidentku), spolu se 44 úspěšnými muži na vedoucích pozicích a 34 méně úspěšnými ženami. Všichni byli z velkých firem, většinou z největších společností Fortune 500, včetně například PepsiCo, IBM, Unilever nebo Prudential.

Každá skupina byla zkoumána z hlediska stylů řízení, tak jak uvedli jejich přímí podřízení. Jejich úspěchy na pozici lídrů byly stanoveny na základě nominací od jejich organizací a tvrdých měřítek výkonu, jakými byly například prodej, ziskovost a plnění obchodních závazků. Jejich úspěch byl rovněž stanoven prostřednictvím průzkumu podnikového klimatu měřícího šest faktorů týmového prostředí, které převážně vytváří jeho lídr, a které pohání jeho výkon: flexibilita, zodpovědnost, standardy, odměny, jasnost a oddanost týmu.

Průzkum ukazuje, že nejúspěšnější manažerky nepoužívají jen mužské přístupy, ale spíš směs mužských i ženských stylů řízení. Vědí, kdy být direktivní, vizionářské a kdy jít příkladem – což je běžně považováno za „mužské“ styly. Ale také vědí, kdy zapojit pečování o druhé a zahrnout je do dění – v obou případech spíše „ženské“ styly. „V důsledku toho vytvářejí lepší a výkonnější pracovní klima než jejich mužské protějšky. Zkrátka, nejlepší lídři – ať muži nebo ženy - nepoužívají pouze ten styl, který jim nejvíce vyhovuje, ale spíše volí styl, který se nejlépe hodí pro situaci a vedenou osobu,“ komentuje Helclová.

Studie Hay Group zjistila, že:

 • vynikající manažerky používaly „ženské“ styly dvakrát častěji než muži;

 • tyto ženy také často používaly „mužské“ styly řízení (direktivní, vizionářský a styl udávající tempo);

 • vynikající manažerky vytvářely pro týmy nebo obchodní jednotky, které vedly, silnější klima než úspěšní muži a méně úspěšné ženy;

 • průměrné nebo méně úspěšné manažerky se spoléhaly především na „mužské“ styly řízení a vytvářely nejslabší klima ze všech tří skupin.

Kromě zboření mýtů jako „muži jsou lepší vůdci" a „ženy by měly vést jako muži" studie zároveň poukazuje i na některé skutečnosti týkající se efektivního řízení:

 1. Manažerky a ženy ve vedoucích rolích by si sice měly osvojit typicky mužské vedoucí chování, ale neměly by ignorovat své ženské styly řízení.

 2. Manažeři a muži ve vedoucích rolích by měli do svého repertoáru zahrnovat více typicky ženských stylů řízení.

 3. Bez ohledu na jejich pohlaví, nejlepší lídři používají širokou škálu stylů a chování k motivaci lidí a k řízení výkonu.

 4. Nejlepší vůdci - muži i ženy - nepoužívají pouze ten styl, který jim nejvíce vyhovuje, ale spíše volí styl, který se nejlépe hodí pro situace a pro osoby, které vedou.

 Šest nejefektivnějších stylů řízení

 • Direktivní styl: důraz na okamžité plnění úkolů ze strany zaměstnanců

 • Vizionářský styl: důraz na poskytování dlouhodobé vize a vedení

 • Harmonizační: důraz na vytváření harmonických vztahů

 • Demokratický: důraz na skupinovém konsensu a vytváření nových nápadů

 • Styl udávající tempo: důraz na plnění úkolů dle vysokého standardu

 • Koučovací styl: důraz na profesní růst zaměstnanců

Autor článku

Obsah byl připraven ve spolupráci

Komentáře k článku

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přidejte komentář jako první.
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace