HR News Management News Sales News HRtv Management tv Katalog profesionálů Rekvalifikuj.cz Meetings

Odchod zaměstnance nestojí jen peníze

IMAGE LAB s. r. o. Článek si můžete přečíst zdarma díky společnosti IMAGE LAB s. r. o.

Z pohledu zaměstnavatele jsou zaměstnanci vlastně druhem investice. Ale lidé jsou něčím víc – významnou roli zde hraje jejich emocionální zainteresovanost, která je klíčová pro urychlení firemních strategií a dosažení cílů. S povděkem lze zaznamenat, že většina podniků si již uvědomila, že udržení zaměstnanců je ekonomicky výhodnější než jejich neustálá výměna – lidé se nedají lehce nahradit. Za snahou o udržení pracovníků jsou samozřejmě finanční důvody, ale nejen ty – figuruje zde také podniková kultura a úroveň péče o zákazníka. Zaměstnanec představuje hodnotu v podobě získaných znalostí a dovedností, ale i vztahů s kolegy a klienty.

Zdrojem fluktuace je často restrukturalizace podniku a boj o ty nejtalentovanější lidi. Hlavními faktory, které nutí zaměstnance odejít, jsou podle průzkumů například vztahy s managementem, nemožnost využít své schopnosti a ovlivnit misi a cíle organizace, plat, zaměstnanecké výhody… Tyto faktory však většinou firmy ve vlastních průzkumech nezmiňují. Cenu ztráty pracovníka není jednoduché vyčíslit – je totiž potřeba zahrnout jak náklady přímé, tak i možný pokles produktivity, placení přesčasů a výdaje spojené s přijímáním dalších zaměstnanců. Silné pracovní vztahy jsou klíčové pro udržení kvalifikovaných pracovníků. Je proto důležité podporovat a rozvíjet komunikaci mezi manažerem a podřízeným.

Jedním ze způsobů, jak rozvoje komunikace dosáhnout, je **Insights Discovery System**, což je tréninkový a psychometrický systém, který umožňuje porozumět organizačním i kulturním požadavkům a individuálním odlišnostem pracovníků, a tím překlenout komunikační mezery. S jeho pomocí je mimo jiné možné identifikovat motivační a manažerské problémy související se stylem interpersonální komunikace a vylepšit personální plánování a rozvoj zaměstnanců.
Zdroj: The CEO Refresher - americký server věnovaný managementu

Komentáře k článku

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přidejte komentář jako první.
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace