Pracovní dress code aneb Jak se obléknout do práce

Vytisknout

Petra Fojtíková, Team Leader Accountancy & Finance společnosti Hay

Pravidla pro oblékání zaměstnanců se liší dle povahy výkonu práce. Ve většině případů jsou tato pravidla popsána v interních směrnicích společnosti. Dress code bývá ve směrnicích popsán dost podrobně, často je zde zmíněno i letní oblečení a obutí. Hodně společností si nepřeje, aby zaměstnanci nosili boty s volnou špičkou a patou, s čímž souvisí i český nešvar, pantofle. Hlavně starší generace byla zvyklá mít pod stolem pantofle a po příchodu do práce se přezout. Pokud zaměstnanec nemůže celý den vydržet v obuvi, ve které přišel, doporučují se jiné společenské boty, do kterých se může v práci přezout.

V Hays Czech Republic se setkáváme s kandidáty, klienty i manažery různých společností. Proto máme přísná pravidla na oblékání. V našich směrnicích je zmíněno, že bychom si měli zachovat reprezentativní ráz a profesionální image společnosti.

Je žádoucí, aby všichni zaměstnanci volili formální typ oblečení (oblek, kostým nebo typově podobný druh oděvu). Uvedené platí pro všechny zaměstnance, automatickým předpokladem je to pak pro konzultanty, kteří vedou pohovor s uchazeči / jednají s klienty. V tom případě je formální vzhled nezbytnou nutností. Pátky jsme si určili jako dny, kdy zaměstnanci mohou do práce chodit v neformálním oblečení. Pokud je vzhled zaměstnance reprezentativní a upravený, může v pátek nosit co uzná za vhodné. U pánského osazenstva očekáváme nošení košil či trik s límečkem.

Za reprezentativní oblečení nemůžeme označit: Džíny roztrhané nebo špinavé, kraťasy/šortky, plážové outfity, trička s nevhodnými potisky či ozdobami, mikrosukně a nepatřičně hluboké výstřihy. Nevhodné jsou rovněž topy na ramínka (či bez ramínek - nejsou-li doplněny nějakým dalším oděvem zakrývajícím ramena) či žabky. Má-li zaměstnanec tetování, mělo by zůstat zakryté.“

Každý pátek proto máme na dveřích kanceláře upozornění, že dnes máme Casual Friday. Pokud má však někdo ze zaměstnanců důležité jednání a schůzku s klientem, přizpůsobí svůj zevnějšek i v pátek.

Pravidla jsou jedna věc, realita jiná

Obecně vzato ve společnostech dodržování dress code nikdo moc nehlídá, pokud tedy nechodíte do práce oblečeni do očí bijícím způsobem. Tak se stává, že kvalita oblékání se pomalu snižuje. Nejrizikovější bývají letní měsíce. Ve chvíli, kdy panuje prázdninová nálada, je teplo, lidé se potí, snaží se oblékat co nejméně. To platí i o obutí, žabky a jiné pantofle jsou hitem již několikáté léto, a málokdo si uvědomuje, že původně se nosily hlavně na pláž.

Součástí těchto pravidel, a to nejen v letních měsících, by měl být i vhodně zvolený deodorant či parfém. Dle nedávného průzkumu se Češi v používání deodorantů drží mezi ostatními evropskými zeměmi spíše na zadních příčkách, přitom by se mělo jednat o každodenní samozřejmost. Zapomeňte však na těžké parfémy, dejte přednost decentním, lehkým a svěžím vůním, které budou příjemné vám i vašemu okolí.

Některé společnosti mají směrnicemi určeny i barvy oděvů, které je možno do zaměstnání nosit. Zaměstnavatelé bohužel často kandidáty na tento fakt neupozorní, takže je po nástupu do zaměstnání čeká nepříjemné překvapení a následná nutnost obnovy šatníku.

„Občas se kandidát na pohovoru zmíní, že mají ve společnosti velmi specifický dress code, se kterým není úplně ztotožněn. Doporučené barvy jsou většinou barvy užité v logu firmy. Oděv bývá doplněn kravatami a šátky s logem firmy. Zároveň ale dodává, že se tento dress code přísně dodržuje ve chvílích, kdy do firmy přijede zahraniční management, či nějaký významný klient. Kandidát připouští , že pokud jede na zahraniční pobočku, dress code dodržuje, nikdy nevíte koho potkáte. Od prvního pohledu po kanceláři je zřejmé, že to tam berou více vážně,“ uvádí Petra Fojtíková, Team Leader Accountancy & Finance společnosti Hays.

Hodně kandidátů i přizná, že mají pocit, že pokud plní úkoly a cíle dle představ zaměstnavatele, není třeba dress code přísně dodržovat. Horší je to v případě opačném.

Tetování je taktéž často zmiňováno v interních pravidlech firmy, ve většině společností je doporučeno nechat tetování zakryto. Právě zde se nejvíce ukazuje, že se směrnice až tak moc nedodržují. Často na nás tetování vykukuje z odhalených zad, případně beder, nártů či nadkotníků. Nesetkali jsme se s tím, že by se s někým řešila nevhodnost tetování. Může to být způsobeno i tím, že se tetovací móda objevuje i mezi mladými managery. Předpokládáme, že se tento trend bude zvětšovat.

Pokud se jdete ucházet o významnou zakázku, případně o zaměstnání, je doporučeno přizpůsobit vzhled tomuto okamžiku. Na takové setkání se doporučuje oblek, kravata, u dam je to kostýmek. Kandidát by měl být upraven. Ne všichni pracují v kancelářích, je tedy pravděpodobné, že pokud se budeme ucházet o místo svářeče, či prodavače, budou doporučení jiná, tolerantnější.

Přísnější pravidla ve financích

Naopak přísnější bývají pravidla v bankách a finančních institucích. Často zde není ani IT oddělení výjimkou (na rozdíl od jiných typů firem - vzhledem k tomu, že IT pracovníci často nebývají v kontaktu se zákazníky). V jedné takové společnosti nesmí ani programátoři nosit vzorované, tedy ani proužkované košile, doporučené jsou pouze jednobarevné košile velmi světlé barvy. Pokud se pohybují zaměstnanci před budovou, musí mít sako a to i v létě. Má-li firma nastavena takto přísná pravidla, měla by je zmínit uchazečům o zaměstnání během pohovoru, protože zejména pro programátory je toto velmi zásadní informace, kterou ne všichni akceptují.

Velmi přísné předpisy co do oblečení, obuvi, šperků a doplňků jsou také v oblasti výroby. Často je přesně popsáno, co zaměstnanec výroby může nebo nesmí nosit. Ideální je, pokud zaměstnanec vyfasuje pracovní oblečení, obuv a ochranné pomůcky. Ve výrobě musí být vždy boty s plnou špičkou, i když třeba výrobnou pouze procházíte.

„Zaregistrovali jsme postřehy od zaměstnanců německých společností, že mají většinou přísnější pravidla oblékání zaměstnanců. Rozdílu si všímají především ve chvíli, kdy němečtí kolegové přijedou k nim, nebo když jedou Češi do zahraničí. Dalším postřehem je, že i když mají tzv. Casual Day, přijdou oblečeni formálněji než Češi. Poměrně výrazný rozdíl v přístupu k oblékání v práci je patrný i ve srovnání s jinými evropskými národnostmi, bohužel v neprospěch českých zaměstnanců. Naši zahraniční kolegové jsou zvyklí mnohem striktněji rozlišovat mezi oblečením do práce a mimo ni, a to bez ohledu na typ zaměstnání, které vykonávají,“ dodává Petra Fojtíková, Team Leader Accountancy & Finance, Hays Czech Republic.

Autor článku

Obsah byl připraven ve spolupráci

Komentáře k článku

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přidejte komentář jako první.
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace