Rodinné stříbro firmy: kvalitní střední management

Role vrcholového managementu ve firmách je převážně strategická. Skutečnými „dělníky managementu“ jsou však střední a nižší manažeři – tedy ti, kdo propojují strategii s taktikou a operativou.

Střední manažeři jsou v hierarchii organizace takříkajíc „na půl cesty“: jsou součástí managementu firem, nesou tedy vizi a strategické záměry, a pracují na dosažení cílů stanovených managementem, ale současně musí být partnery i pro zaměstnance, kteří vykonávají řadové pozice, neboť odpovídají i za prosazování jejich potřeb. Vliv středního a nižšího managementu na výkon a výsledky společnosti je proto naprosto klíčový.

Špatně fungující střední management představuje pro firmu zásadní problém (na rozdíl od rezerv v práci top managementu, které jsou řešitelné poměrně jednoduchým zásahem, a od nedostatků v práci řadových pracovníků, jež jsou jen dílčí záležitostí).

Rozvoj středního managementu je proto prioritou pro zachování a posílení konkurenceschopnosti firmy – jednak na trhu příslušného odvětví a zároveň jako žádaného zaměstnavatele na trhu práce.

sanek

Hlavní oblastí ke zlepšení výkonu středního managementu jsou praktické manažerské kompetence. Střední úroveň vedoucích vzniká zejména z odborných kádrů, nicméně ne každý, kdo je znamenitým odborníkem, je automaticky i dobrým manažerem. Z tohoto faktu vyplývá nutnost rozvíjet střední a nižší management zejména v situačním řízení, motivaci lidí a efektivní komunikaci. A právě o těchto tématech budou příští články.

Autor článku

Obsah byl připraven ve spolupráci

Chcete tento článek umístit na Váš web nebo do tištěného časopisu? Bližší informace se dozvíte zde.
Následné články v sérii:

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace