Za dvě hodiny o „level vejš“

Vytisknout

Za patnáct let, co se pohybuji v oblasti profesního vzdělávání se ze mě stal velký skeptik, co se týče mnoha metod osobního rozvoje. Z deseti lektorů soft dovedností, které potkám, jsou dvě třetiny přeškolení pedagogové či psychologové školící dovednosti, kterými sami většinou profesně nedisponují nebo je alespoň nikdy v podnikatelské praxi neprokázali.

Když jsem se ptal, jak je to možné, dostal jsem odpověď, že lékař také nemusí absolvovat všechny nemoci svých pacientů, aby jim rozuměl. To mě pobavilo, ale pouze do doby, kdy jsem zjistil, že cena lektora, který s touto replikou přišel, je na den větší než lékaře, který otevírá lidský mozek vlastníma rukama. Tam jsem pochopil, že mé argumenty jdou stranou, neboť „Money Talks“, a když je někdo ochoten za tato školení platit, tak na tom asi něco být musí…

Nicméně, ve stylu citátu ze známého filmu Quentina Tarantina Pulp Fiction: „To, že vás někdo vychoval, ještě neznamená, že jste vychovaní…“ jsem si vypěstoval hroší kůži ve smyslu účasti na různých ochutnávkách lektorských dovedností či metod seberozvoje.

Proto když jsem se dozvěděl, že mám moderovat rozhovor se zástupci firmy World of Brain CZ, paní Kateřinou Kufovou a Dagmar Rambovou pro HR TVManagement TV, čekal jsem jen další revoluční model práce s mozkem za zpěvu internacionály neuronů, projev Ludvíka Svobody v podnikání či práce z nudipláže…

Místo toho jsem však spatřil dvě velmi solidně vypadající dámy v nejlepších letech nesoucí nezvykle velké množství železa, což mě na první pohled zaujalo. Již po několika minutách našeho rozhovoru mi bylo jasné, že zde jde teorie stranou, že tady to prostě „okecat“ nejde.

Po chvíli mi došlo, že všechno to železo slouží pouze k tomu, aby si každý z nás mohl v praxi vyzkoušet, jak jeho mozek funguje. Vzhledem k tomu, že obě zástupkyně mají za sebou úspěšnou sportovní minulost a syn paní Kufové, Jan, je dokonce velmi úspěšným reprezentantem v moderním pětiboji, začal jsem pomalu věřit, že ví, co předvádějí. Kdo využívá tato zařízení doma u paní Rambové jsem raději se ani neodvážil zeptat…

Toto přesvědčení posléze přerostlo až v nadšení a domluvil jsem si proto ochutnávku a otestování všech zařízení, kterými World of Brain disponuje. Schopnost vyzkoušet si v reálném čase teď a tady vlastní schopnosti za asistence počítače, který s vámi - na rozdíl od lektora - jedná nemilosrdně a vyhodnocuje každou vaši reakci, mě nadchl.

První zkouška testovala schopnost udržet pozornost a dostat kuličku (která připomínala svou velikostí ty, které se kdysi používaly v počítačových myších) z bodu A do bodu B jen silou koncentrace. Nejdůležitější nebyl ani tak výkon, ale schopnost si uvědomit, co se ve mně děje, když se koncentruji a jak toho dosáhnout. Při postupně zvyšujících se úrovních jsem si opět ověřil, že limity jsou mnohem výše než mé aktuální schopnosti.

Další hrou byla rychlost reakcí a schopnosti udržet postupy v krátkodobé paměti, opět na zařízení, které perfektně simuluje testování těchto dovedností.

Postupně jsem zkoušel další a další aktivity a celkově jsem během dvou hodin získal velmi slušný obrázek o svých silných a slabých stránkách z pohledu koncentrace, rychlosti reakcí, paměti a dalších.

Přestože mám plný šuplík různých diagnostických testů, hodnocení a dalších papírů, musím uznat, že testování na strojích World of Brain bylo zcela jiná káva, navíc velmi dobře propojené s komentáři paní Rambové a Kufové, které dávaly mým snahám jasné pojmenování.

Dokáži si představit praktickou aplikaci kombinace výsledků testování a tréninku na neurotechnologiích společně s konzultantskou prací zástupkyň World of Brain pro různé profese a zlepšování výkonu jak u duševní, tak manuální činnosti.

Má to tu obrovskou výhodu, že se těšíte na trénink, abyste se příště dostali do vyšší úrovně - pro mladší generaci „do dalšího levelu“. A o tom to tady je.

Autor článku

Obsah byl připraven ve spolupráci

Zaujal Vás tento článek? Objednejte si služby tohoto dodavatele na EduCity.cz a jako členové Klubu EduCity můžete získat něco navíc.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace