Protančete se k přesvědčivému projevu

Zdá se Vám spojení tance a byznysu nesmyslné? Přesto, podíváte-li se na tyto dva světy blíže, zjistíte, že leader a profesionální párový tanečník mají mnoho společného.

Schopnost vést a komunikovat s partnerem bez slovních příkazů je jednou z nejdůležitějších dovedností, které musí tanečník ovládat. Musí umět svou partnerku vést tam, kam potřebuje, bez zbytečné námahy a způsobem, jakým potřebuje.

Mohu to potvrdit na vlastní zkušenosti – před třemi lety jsem se začala věnovat zájmově párovému tanci, konkrétně salse. Při tancování jsem začala vnímat, že každý muž má svůj styl vedení. Ale také to, že tento styl vedení velmi úzce souvisí s jeho povahovými vlastnostmi a s jeho chováním v životě. Při tanci vnímám, jestli muž přesně ví, co chce, a ví, kam mě chce dovést. Cítím jeho nejistotu, váhání nebo naopak suverenitu. Kdy se soustředí na vedení, nebo kdy se „zapomene“. Vnímám jeho jemnost či vedení silou. A mám zkušenost, že i když jsem v určitém tanci začátečník a tedy neznám všechny kroky, varianty a možnosti, pokud muž skutečně dobře vede, udělám překvapivě i to, co ještě neumím. Zde vidím velkou paralelu s byznysem a lídrovstvím. Vede-li mne lídr, který ví, co chce a kam mě chce dovést, a dokáže mi to také přesvědčivě sdělit, jdu s ním, a ani nemusím vědět, jak a kudy se k cíli dostanu. Samozřejmě, platí i pro stranu toho, kdo je veden (ať už v tanci nebo v byznysu). Pokud není schopen vnímat signály lídra nebo ho bude sabotovat, např. tím, že se bude snažit převzít vedení, oba dva se moc daleko nedostanou.

Schopnost vést ale není jedinou vlastností, kterou mají lídr a tanečník společnou. Dále jsou to například: Orientace na výkon. Soutěživost a cílevědomost. Kreativita. Schopnost diferencovaně vést různé typy partnerů. Odolnost vůči rivalitě a konkurenčnímu tlaku. Výkonnost. Invenčnost. Touha a schopnost se neustále učit a vyvíjet. Vitalita. Přizpůsobivost a schopnost pracovat v týmu. Flexibilita. Kontaktnost a komunikativnost.

Překvapivě hodně podobností ve světě tance a leadershipu, že?

Originální tréninkový koncept Dynamický leadership, který využívá jednoduché pohybové techniky, metodu analýzy pohybu (LMA – Laban Movement Analysis) i taneční techniky, je účinným nástrojem osobního rozvoje všude tam, kde je potřeba přesvědčivý, silný a autentický projev. Je určen všem profesím, které vyžadují časté prezentování a kontakt s lidmi – tedy lídrům, prodejcům, specialistům v oblasti lidských zdrojů atd.

Lektorem a zároveň autorem je Tibor Kocsis, úspěšný prodejce a manažer s mnoha zkušenostmi z top managementu na mezinárodní úrovni, a zároveň bývalý profesionální tanečník. Co vyjadřuje řeč těla a jak působí na druhé si účastníci tréninků vyzkouší zábavnou formou, která je ale přivede k hlubšímu chápání souvislostí a vztahů. Naučí se vědomé práci s tělem a pohyby a prožijí si na vlastní kůži, jak jejich tělo dá sílu a přesvědčivost jejich projevu.

Účinnost prožitkových technik si můžete ověřit na otevřených kurzech Dynamického leadershipu: X faktor v prodeji 6.-7.6.2013 a Síla osobního projevu 21.-22.11.2013 v Praze.

Chtěli byste o tento koncept rozšířit interní vzdělávání Vašich zaměstnanců? Rádi Vám připravíme nabídku, kontaktujte nás.

Autor článku

Obsah byl připraven ve spolupráci

Chcete tento článek umístit na Váš web nebo do tištěného časopisu? Bližší informace se dozvíte zde.
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace