Registr praxí jako nástroj pro standardizaci praxí v ČR

Současná podoba provádění praxí na vysokých školách zejména technického zaměření je v naprosté většině případů nedostatečná, nevyhovující. Praxe svým rozsahem v řádu jednotek týdnů sklouzává k formalizmu, kdy obě strany – student i podnik jsou rádi, „že to mají za sebou“ bez dalších komplikací. Student v těchto případech překáží v podniku, je mu svěřována podřadná práce jednoduchého kancelářského nebo jiného zaměření. Do vlastní odbornosti tato forma nic nepřináší, spíše studentovi pomůže vytvářet negativní názor na podnikový život nebo nežádoucí pracovní návyky, které jsou mu po skončení studia překážkou.

Názory studentů i firem v různých anketách a průzkumech jen potvrzují, že praxe musí být povinná, dlouhodobá a řízená, což vyžaduje spolupráci všech zúčastněných – zejména univerzity a podniku. Hovoříme-li o spolupráci univerzit a podniků, je třeba si uvědomit, že se jedná o partnerství, které má vést ke zvyšování konkurenceschopnosti.

Jednotné místo pro organizování praxí

Mohlo by se zdát, že přesvědčovat zainteresované strany o nutnosti úzké spolupráce univerzita – podnik je dávno poznanou nutností a samozřejmostí. Ve skutečnosti se často jedná o proklamace na úrovni všeobecných dohod a osobních vazeb bez systémového aspektu. Partnerství je tím do značné míry poznamenáno malou efektivitou.

Absence systému v této oblasti si vynutila zřízení jednotného centrálního místa k organizování praxí VŠ studentů. Evropský projekt dal vznik Registru praxí jakožto nástroji, který může pomoci realizaci praxí posunout na vyšší úroveň, která je obvyklá na univerzitách ve vyspělých Evropských zemích.

V Registru praxí se zobrazily všechny letité nasbírané zkušenosti s příklady dobrých praxí, které má Technická univerzita v Liberci, ŠKODA AUTO a Institut Svazu Průmyslu. Tyto tři subjekty byly nositeli úkolu vytvořit jednotný systém vysokoškolských praxí pro celou ČR, kde by se měla setkávat snaha univerzit se zájmem studentů a potřebami firem.

Aktivní firma a aktivní student

Registr praxí vznikl, má za sebou první měsíce působení, ale jeho hlavní předností bude jeho další rozvoj, na kterém se mohou podílet další subjekty z praxe. Výhodou Registru praxí je možnost propojení aktivní firmy s aktivním studentem za účelem realizování praxe.

Aktivní firma se zaregistruje přes webové stránky www.studentske-praxe.cz a může očekávat ohlasy od studentů. Počet ohlasů se bude přímo úměrně odvíjet od atraktivity firmy i popsané praxe – důkladný a konkrétní popis praxe je velmi důležitou podmínkou úspěchu.

Registr praxí je třeba vnímat nikoliv jen jako nástroj pro propojování podniků a studentů, ale také jako nástroj pro centrální evidenci praxí a standardizaci hodnocení praxí. Registrace firmy a nabídka praktikantského místa je minimum, kterým se může firma připojit ke spolupráci se studenty.

Autor článku

Obsah byl připraven ve spolupráci

Komentáře k článku

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přidejte komentář jako první.
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace