Kristína Halenárová, Česká spořitelna

Nabízíme v podstatě všechno, co si dokážete představit pod flexibilním zaměstnáním

Rozhovor s Kristínou Halenárovou, HR Business Partnerkou České spořitelny

Kristína Halenárová má za sebou pestré pracovní zkušenosti. Dnes pracuje na pozici HR Business Partner České spořitelny a současně také pro Stavební spořitelnu České spořitelny, Penzijní společnost, ČS do Domu a sAutoleasing. Nasnadě proto bylo srovnání firemní kultury České spořitelny a jejích „dceřinek“. Vedle odlišností a styčných bodů, ať již v rámci firemní kultury nebo podmínek pro zaměstnance, nás také zajímalo, co vlastně Česká spořitelna potenciálním zaměstnancům nabízí. Není toho málo.

Přestože zájemci o práci slyší také na samotnou prestiž společnosti, nejvíce je táhnou programy nabízející komfortnější pracovní podmínky ženám, rodičům s dětmi, ale i zdravotně znevýhodněným, nebo programy pro zaměstnance nad 50 let. Například s prací z home-office, která je často kritizována, mají v České spořitelně nejlepší zkušenosti. Ke zvýšení hodnocení atraktivity zaměstnavatele přispívají i možnosti benefitů. Největší zájem je o stravenky navíc, příspěvek na penzijní připojištění, nákup zboží v lékárně či lístků do kina.

Jak se jako HR Business Partner ve Stavební spořitelně České spořitelny díváte na firemní kulturu a zázemí pro zaměstnance, když se pokusíte o menší srovnání s ostatními dceřinými společnostmi a retailem České spořitelny, které máte z pohledu HR taktéž na starosti?

Snažím se nesrovnávat, ale faktem je, že když jsem jako klienta dostala i Stavební spořitelnu, překvapilo mne, jak byla společnost v některých oblastech jiná oproti retailové divizi své „matky“ – ať již se jedná o rychlost reakce na změny okolního světa, vlastní touhu po změně, nebo například o migraci „nové krve“ do firmy. Zároveň mně však hodně povzbudilo to, jak moc zde mají lidi svoji práci rádi, jak jsou orientováni na výkon a jak velké množství odborníků tu pracuje.

Česká spořitelna je obecně jedním z nejatraktivnějších zaměstnavatelů v kategorii finančních institucí. Co myslíte, že zaměstnance na práci ve vaší společnosti láká nejvíce?

Potencionální zaměstnanci jako největší lákadlo nejčastěji zmiňují naši stabilitu, širokou škálu benefitů a v neposlední řadě i velikost společnosti a možnosti s tím spojené. „Banka roku“ a „Nejdůvěryhodnější banka roku“ – to jsou jen některé z cen, které nás jako banku velmi těší a zároveň dokreslují moji odpověď na tuto otázku.

Pracujete ve Stavební spořitelně České spořitelny, akciové společnosti, jejímž vlastníkem je Česká spořitelna a zároveň působíte i v samotné České spořitelně. Jsou podmínky pro zaměstnance nastaveny identicky v celé skupině?

Identické zatím není to nejvýstižnější slovo, ale za poslední období jsme ušli velký kus cesty co se týče benefitů pro zaměstnance a sjednocení HR dceřinných společností s HR České spořitelny, a nyní jsme již téměř u cíle. U nás v HR se totiž snažíme dívat na zaměstnance České spořitelny i dceřiných společností jednou optikou a nechceme mezi nimi dělat rozdíly. Myslím, že se nám daří budovat pocit sounáležitosti, že jsme jedna společnost – a jeden tým.

Jaké možnosti máte vy osobně ve Stavební spořitelně České spořitelny přispívat ke změnám a vývoji v nastavení podmínek pro zaměstnance?

Myslím, že díky tomu, že jsem partnerem nejužšího vedení společnosti a mluvíme spolu nejen o HR tématech, mohu nastavení podmínek pro zaměstnance ovlivnit velkou měrou. To se nakonec děje třeba právě teď, když dochází k zásadní změně kultury v naší společnosti a já jsem aktivně u toho. Aby ale došlo k tomu, že HR bude u klíčových debat, je nutné získat důvěru – zvlášť na pozici, jako je ta moje. To se samozřejmě nestane ze dne na den, ale myslím, že já jsem tu důvěru dostala a jsem za to moc ráda.

Firma roku – rovné příležitosti, cena Pracoviště budoucnosti či certifikát Společnost přátelská rodině, to jsou ocenění, kterými se Česká spořitelna pyšní na svých stránkách. Jak si představit naplnění těchto ocenění v praxi?

V podstatě se to dá jednoduše představit na projektech, které v naší Finanční skupině probíhají. Jsou to například projekty zaměřené na rovné příležitosti jako je Satori, Odyssey, Equilibrium a Lean In. Všechny tyto projekty mají za cíl podpořit vyvážený počet mužů a žen v top managementu. Náš interní cíl je mít do roku 2019 podíl žen v představenstvu 35%, v dozorčí radě a mezi vrcholovými manažery. Máme i projekt Čáp, který se zaměřuje na naše maminky, respektive rodiče na rodičovské či mateřské dovolené. Jde nejen o organizování až osmi setkání s rodiči ročně, ale máme pro ně také připravený portál, pracovně-právní poradnu, koučink a mnoho dalších aktivit.

Pro zaměstnance se zdravotním znevýhodněním máme projekt Transition, který jim nabízí stáže a rozvojové aktivity, možnost proplácení ergonomických pomůcek, účast na Jobs Fair bez Bariér, Bezbariérové přístupy a Brigády bez bariér. V rámci projektu Flexi kancelář podporujeme flexibilní formy práce, pro zaměstnance 50+ máme projekt Moudrá Sova a zdraví našich zaměstnanců podporujeme pomocí projektu Zdravá ČS.

V současné době změn a rychlého životního stylu zvyšují výrazně atraktivitu zaměstnaneckých pozic nabídky benefitů. O jaké benefity je mezi zaměstnanci největší zájem?

Ve Stavební spořitelně je stejně jako v České spořitelně zavedena Cafeteria benefitů, kde si zaměstnanci mohou za přidělené body „nakoupit“ benefity ze široké nabídky podle vlastního výběru – lékařská péče, wellnes, fitness, dovolená, zdraví, sport, kulturní akce. Pro představu, v roce 2014 nejvíce využívali možnosti objednání stravenek navíc, převod bodů do penzijního připojištěni, převod bodů do elektronické peněženky, nebo nákup lékárenského zboží, poukázek do kina, zájezdů a kulturních akcí.

Jaké možnosti flexibilního zaměstnávání nabízí Česká spořitelna, resp. Stavební spořitelna?

Nabízíme v podstatě všechno, co si pod flexi zaměstnáním dokážete představit. Jak Česká spořitelna, tak i Stavební spořitelna České spořitelny nabízí home-office, sdílení pracovního místa, klouzavou pracovní dobu i zkrácený pracovní úvazek. Podporujeme všechny tyto formy, ale vždy samozřejmě musíme zohledňovat i jejich vhodnost na dané pozici. V obou společnostech neustále vylepšujeme možnosti všech flexibilních forem práce tak, aby byly využívány co nejefektivněji. Velmi dobře si stojíme například u zkrácených pracovních úvazků – průměr za Českou republiku je zhruba 6,8 % zkrácených pracovních úvazků, ale v České spořitelně jich máme 8,9 %.

Jak se vám osvědčila práce z domova?

Mohu říct, že s ní máme ty nejlepší zkušenosti. Možnost práce z domova vnímám mimo jiné i jako projev důvěry vůči zaměstnanci, což se zaměstnavateli vrací formou větší loajality a motivovanosti zaměstnanců, jejich lepším výkonem, menší fluktuací a v neposlední řadě i urychlením návratů rodičů z mateřské nebo rodičovské dovolené. Ve výsledku může proto sloužit i jako dobré úsporné opatření. 

Máte představu, jakým způsobem se flexibilní varianty zaměstnávání promítají do konkrétních úspor a výdajů společnosti v řeči čísel?

Pokud o zaměstnance nechceme přijít a nabídneme mu flexibilní formu práce, pak je úspora 190 000 až 414 000 Kč na jednoho pracovníka na plný úvazek. V této částce je zahrnuto odstupné, nábor nového zaměstnance, jeho zaškolení a další doprovodné náklady. I proto jsou pro nás flexibilní formy práce stále větší a větší téma.

 

Rozhovor připravily

Obsah byl připraven ve spolupráci


Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace