Jak vybudovat efektivní virtuální tým

13.4.2012

Virtuálních pracovních týmů je stále více a zkušenosti ukazují, že mohou být produktivnější než klasické týmy, je k tomu však zapotřebí více, než jen vybavit zaměstnance moderními komunikačními technologiemi. Při budování virtuálních týmů je proto třeba vědět o nástrahách, které stojí před vámi. Nejdůležitější jsou tři zásady:

Stejný přístup ke všem nefunguje

Virtuální práce vyžaduje vysokou míru motivace a samostatnosti. Při výběru zaměstnanců, kteří budou pracovat mimo tradiční kancelář, je proto třeba uplatňovat jiná kritéria, než v případě náboru ostatních zaměstnanců. Měli by umět samostatně uvažovat a jasně se rozhodovat bez přímého řízení shora. Navíc by měli projít speciálním školením, kde se naučí, jak komunikovat se svým týmem. Toto školení by mělo vypadat vždy jinak s ohledem na jednotlivé zaměstnance a projekty.

Nečekejte, že spolupráce bude fungovat sama od sebe

Základem úspěchu fungování virtuálních týmů je pravidelné vytyčování měřitelných cílů, poskytování včasné zpětné vazby a vytváření jasné odpovědnosti pro členy virtuálních i ostatních týmů. Ještě, než spustíte virtuální tým, je však třeba ujasnit si strategii komunikace a spolupráce a otestovat ji v pilotním provozu.

Pokročilé nástroje úspěch nezaručí

Mnohé firmy předpokládají, že s nejmodernějšími technologiemi bude virtuální práce fungovat sama. Online technologie jsou nezbytné, příliš složité nástroje však často udělají více škody než užitku. Vždy je třeba zvážit konkrétní potřeby. Místo složitého systému, kterému se zaměstnanci musejí dlouho učit, může například stačit Skype.

-kk-


Štítky: Týmová práce, řízení projektů

Zdroj: Talent Management
portál amerického časopisu Talent Management zaměřeného na řízení talentů

Chcete tento článek umístit na Váš web nebo do tištěného časopisu?
Bližší informace se dozvíte zde.

TIP redakci

Uvítáme Vaše tipy a názory. Nad každým vzkazem, který nám zašlete se rádi zamyslíme, ale pravděpodobně nezvládneme odpovědět všem. Děkujeme za pochopení.

Email nebo telefon:
Vzkaz:
Kontrola proti spamu. Kolik je čtyři a sedm ? Součet zapište číslicemi.

Poslat článek na email

Přeposlání článku na Vámi zadaný email

Komu (emailová adresa příjemce):
Vaše emailová adresa (odesílatel):
Předmět:
HR News - přeposlání článku: Jak vybudovat efektivní virtuální tým
Vzkaz příjemci:
Kontrola proti spamu. Kolik je pět a sedm ? Součet zapište číslicemi.

Komentáře k článku

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace