4 tipy, jak zaměstnancům dopřát více dovolené. Troufáte si?

Ilustrační snímek

Co chtějí zaměstnanci více než vyšší plat? Nejen v letních měsících je to především více dovolené. To alespoň tvrdí americký průzkum společnosti Accountemps, v jehož rámci pracovní volno dostalo přednost před flexibilní pracovní dobou, dalším vzděláváním i občerstvením zdarma. Server CareerBuilder proto nabídl přehlídku několika příkladů firem, které se v tomto ohledu pokusily zpříjemnit zaměstnancům (nejen) léto. Je možné některé praktikovat i v českých firmách?

1. Neomezená dovolená

Tento přístup začaly popularizovat americké startupy a některé světové známé společnosti. Upřímně? Je jen velmi málo firem, které mají odvahu nabízet zaměstnancům tolik dovolené, o kolik si jen požádají. V několika případech, které byly i hojně zmedializované, tento přístup selhal. Našlo se ale i pár firem, mezi nimi Netflix, Virgin America a další, jenž hlásily velký úspěch.

2. Povinná dovolená

Stává se, že v některých společnostech mohou mít zaměstnanci pocit, že si vždy musí vzít méně dovolené než jejich nadřízený. Firmy tedy vydaly příručky, v nichž uvádí, jaká délka dovolené je „v pořádku“ nebo „očekávaná“, popřípadě jaká by měla být minimální délka dovolené. Například Hubspot nařizuje minimální povinnou délku dovolené dva týdny (navíc v rámci neomezené politiky dovolených).

3. Extra placená dovolená

Máte v týmu workoholiky, kteří si ne a ne vzít dovolenou (ano, i tací jsou)? Pak můžete zkusit přístup, který zvolila společnost FullContact nebo Moz, které vyplácí zaměstnancům extra roční částku nad rámec platu vyhrazenou na dovolenou. FullContact si navíc podmiňuje tento benefit tím, že se zaměstnanec po celou dobu nepřipojí k síti a nebude pracovat.

4. Letní pracovní doba

Nemáte odvahu vyzkoušet některý z příkladů výše? Zkuste přes léto zaměstnancům změnit pracovní dobu. Pracovní portál CareerBulder zaznamenal s tímto benefitem velké úspěchy. Letní pracovní dobu zavádí od července do srpna a povoluje zaměstnancům čtyřdenní pracovní dobu s volnými pátky.

Setkali jste se už s některým z podobných benefitů? V jakých firemních kulturách nebo odvětvích mají podle vás šanci na úspěch?

-bn-

Zdroj: CareerBuilder - největší americký portál s nabídkami zaměstnání
Zobrazit přehled článků ze zdroje CareerBuilder