Alza.cz: Kryptoměny součástí odměňování zaměstnanců

Největší český e-shop pokračuje v zapojování kryptoměn do svých obchodních i HR aktivit. Možnost platit Bitcoiny (později i Litecoiny) dal svým zákazníkům již před rokem a přineslo mu to už víc než 100milionový obrat. Nyní na žádost zákazníků spustil prodej kryptoměn přímo ve svých kamenných pobočkách. Zaměstnancům nově nabídl vyplácení části mzdy v Bitcoinech (BTC).

Alza.cz PayBoxy. Zdroj: Alza.cz

Zaměstnanci Alzy mohou nově na vlastní žádost dostávat část mzdy v Bitcoinech. Nejrychlejší zájemci již našli položku BTC ve svých květnových výplatách.

Alza chce být nejen průkopníkem na poli e-commerce, ale i osvíceným zaměstnavatelem. V našich řadách máme lidi, kteří bedlivě sledují technologické trendy a kryptoměnami už dávno disponují nebo je těží. Proto jim chceme nabídnout i tento zajímavý benefit, kdy část mzdy převedeme do jejich krypto peněženek,“ popisuje novinku HR ředitel Alza.cz Marek Premus.

Bitcoin je největší světová virtuální měna nebo kryptoměna, typ elektronických peněz. Existuje od roku 2009. Skutečná totožnost jejího tvůrce nebo tvůrců s pseudonymem Satoshi Nakamoto není známa. Aktuálně se Bitcoin na burzách, ve směnárnách a ve speciálních automatech, tzv. bitcoinmatech, prodává za 6200 až 6400 amerických dolarů.

Kryptoměna se liší od tradičních peněz především tím, že pro ni neexistuje žádná centrální banka či jiná autorita. Systém obchodování v kryptoměně je založen na přímé komunikaci uživatelů prostřednictvím šifrované decentralizované peer-to-peer sítě. Transakce probíhají téměř okamžitě a jsou transparentní díky veřejné databázi zvané blockchain, v níž všichni uživatelé vidí všechny proběhlé transakce v síti.

Litecoin je alternativní kryptoměna. Vytvořil ji bývalý zaměstnanec společnosti Google Charlie Lee v roce 2011 s cílem vylepšit Bitcoin. Největší rozdíl mezi Bitcoinem a Litecoinem je rychlost zpracování transakcí, která je v případě Litecoinu až 4krát větší (cca 2,5 minuty). Litecoin je také spojen s nižšími transakčními poplatky. V současné době lze Litecoin koupit za cenu kolem 80 amerických dolarů.

-kk-

Zdroj: Alza.cz - Lídr internetového trhu v České republice
Zobrazit přehled článků ze zdroje Alza.cz