Bonusy nejen u top manažerů

Bonus za léta strávená ve firmě (retention bonus) je odměna, která byla až dosud vyhrazena téměř výlučně pro vyšší management. Firmy si však začínají uvědomovat její význam a aplikují ji i na nižší složky firemní organizace. Bonusy za léta strávená ve firmě jsou velmi oblíbené zejména u firem, které podstoupily reorganizaci či fúzi nebo které se zotavují z finanční krize.

Koncept „retention bonuses“ je jednoduchý: jestliže máte ve firmě zaměstnance, kterého kvůli jeho talentu a znalostem skutečně potřebujete, přislíbíte mu finanční odměnu, pokud ve firmě vydrží po určitou stanovenou dobu. Skutečnost je však složitější: někteří odpůrci těchto bonusů tvrdí, že pokud je firma v krizi, obvykle si nemůže dovolit vyplácet jakékoli odměny nad plán. Pověst jakýchkoli bonusů byla navíc poškozena podnikovými skandály – manažeři Enronu si vypláceli horentní sumy, i když byla firma před krachem.

Jestliže si firma má zachovat dobrou pracovní morálku, musí nabídnout určitý druh odměny každému – tedy nejen vyššímu managementu. Retenční bonusy by také neměly být považovány za nouzové řešení v krizi – společnosti je využívají především k tomu, aby jejich zaměstnanci neodešli ke konkurenci. Velmi vhodná je „bufetová forma“ bonusů – zaměstnanci si mohou sami vybrat, jestli chtějí dostávat pravidelně stejnou částku, nebo bonus vypočítávat procenty z platu.
Zdroj: Society for Human Resource Management - největší světová profesní organizace manažerů lidských zdrojů
Zobrazit přehled článků ze zdroje Society for Human Resource Management