Češi chtějí o svém zdravotním stavu vědět víc, pomoci mohou nyní i zaměstnavatelé

Pandemie covidu-19 změnila mnohé, také přístup ke zdraví a prevenci. O preventivní vyšetření formou firemního benefitu stojí více než tři čtvrtě zaměstnanců, bez ohledu na druh práce nebo dokončené vzdělání.

odběr krve AeskuLab

Pomoc zaměstnavatelům i zaměstnancům

Udržet zaměstnance ve výborné fyzické kondici a duševní pohodě je cílem všech zaměstnavatelů. Po letech rozmachu programů na podporu zdraví jsou nyní pro firmy k dispozici balíčky preventivních vyšetření od společnosti AeskuLab. Podle průzkumu společnosti AeskuLab o takový zaměstnanecký benefit má zájem 77 % Čechů. Zaměstnavatelům a jejich zaměstnancům umožní především rychlý přístup k informacím o zdravotním stavu, bez nutnosti zdlouhavého objednávání.

V nabídce je 13 různých produktů sestavených do balíčků vyšetření, která umožní rychlou laboratorní diagnostiku pro první orientaci o potenciálním zdravotním riziku. „Velký přínos zde spočívá v možnosti časného záchytu civilizačních nemocí, případně vyloučení intolerancí a alergií,“ říká Kamil Doležel, generální ředitel společnosti AeskuLab.

V současné době jsou v popředí zájmu firem všechna nadstandardní vyšetření související s covidem-19, ať již jde o diagnostiku post-covidových stavů, zjišťování protilátek nebo hladiny vitamínu D, který se ukázal jako velmi důležitý indikátor stavu imunity. Kromě toho jsou pro firmy připraveny i preventivní balíčky dle pohlaví a věku, které odpovídají na specifické potřeby žen a mužů různých věkových kategorií. Zaměstnavatelům je možné nabídnout i balíčky vyšetření z oblasti imunity, dále intolerance na lepek, nebo vybraná genetická vyšetření. Nabídku prvních 13 korporátních balíčků vyšetření bude společnost AeskuLab dále rozšiřovat.

Jak si firemní balíčky objednat?

Zaměstnavatelé se mohou obrátit napřímo na Klientské centrum AeskuLab na telefonu 800 737 383 a nebo na specialisty pro firemní klientelu.

Zaměstnanci, jejichž zaměstnavatel jim formou benefitu nabídne některý z balíčků vyšetření se na rezervace.aeskulab.cz jednoduše objednají podle předem domluveného rozsahu nabídky pro danou firmu a dojdou na odběr krve v nejbližším odběrovém místě laboratoří AeskuLab, které se nachází po celé České republice.

Co obsahují „firemní balíčky“ vyšetření?

Post-covidové stavy

Jde o zcela ojedinělý balíček vyšetření směřující k odlišení případných orgánových postižení, přítomnosti chronického zánětu v organizmu nebo ostatních stavů, které mohou, nebo nemusí být spojené s proděláním nemoci covid-19, post-covid syndromem, nebo jinou, do té doby nediagnostikovanou chorobou. Vyšetření na trhu nemá prozatím konkurenci.

Protilátky IgG proti Covid-19

Zjišťování protilátek proti covid-19 patří mezi stále nejvyhledávanější vyšetření. Zaměstnance pochopitelně neustále zajímá, zda již prodělali covid-19, zda jsou chráněni proti těžkému průběhu onemocnění, nebo zda se jim po nemoci vytvořila dostatečná hladina protilátek. Toto vyšetření není hrazené ze zdravotního pojištění. Má však velkou vypovídající hodnotu v prevenci nemocnosti a případném rozhodování o posilující dávce očkování, proto je o něj značný zájem.

Hladina vitamínu D

Dostatečný příjem vitamínu D je velmi důležitý pro správné fungování imunitního systému. Kromě toho se podílí na vstřebávání vápníku, proto jeho nedostatek může nepříznivě ovlivnit stav kostí a celý minerální metabolizmus, včetně ukládání vápníku do stěny cév. Míra nedostatku vitamínu D je taky indikátorem oxidačního stresu organizmu. Vitamín D je mimo jiné významný pro správnou funkci nervové soustavy včetně dlouhodobé ochrany před cévním typem demence.

Prevence dle věku a pohlaví

Odhalení základních rizik spojených s civilizačními nemocemi a obezitou jsou v balíčcích prevence shodná pro obě pohlaví. Základní rozdíly mezi testem pro ženy a testem pro muže spočívají ve specifické diagnostice pro ženy, jako jsou vyšetření hladiny hormonu estradiolu, ovulačního hormonu (LH) a folikuly stimulující hormon (FSH), zatímco u mužů je kladen důraz na preventivní vyšetření indikátorů možného nádorového postižení nebo nemocí prostaty, které indikuje PSA antigen a jeho zvýšená hladina.

graf

Zdroj: průzkum prevence, AeskuLab, květen 2022.
Zdroj dat: panel společnosti Data Collect.