Chvalte a motivujte

Existují dvě věci, které lidé chtějí více než sex a peníze – uznání a pochvala. Manažeři by si měli uvědomit, jak důležité je pochválit zaměstnance za dobře odvedenou práci. Otázkou zůstává, proč to stále nedělají. Jedni říkají, že nevědí, jak na to. Jiní naopak nevědí, za co chválit nebo si připadají příliš vytížení na to, aby ukazovali své uznání. Článek proto přináší pět tipů, jak upřímně pochválit a motivovat tak váš tým k vyšší výkonnosti.

1. Buďte specifičtí. Pokud chcete dosáhnout u zaměstnanců téhož efektivního chování, musíte jim přesně říci, za co je chválíte.

2. Buďte včasní. Ujistěte se, že dáváte uznání najevo včas. Čím delší doba uplyne mezi činností, za kterou chcete zaměstnance pochválit a vaší pochvalou, tím menší bude pochvala mít vliv.

3. Buďte fér. Zaměstnanci mají často pocit, že uznání projevované nadřízenými není upřímné. Stanovte proto předem jasná pravidla tak, aby každý rozuměl tomu, jak projevujete uznání. Buďte konzistentní a snažte se v chování zaměstnanců najít vždy něco dobrého.

4. Projevujte se veřejně. Neskrývejte uznání k druhým. Naopak je projevujte na poradách či jinde před ostatními zaměstnanci.

5. Dávejte najevo vztahy. Příslušnou činnost zaměstnanců vždy vztahujte k tomu, jak ovlivňuje tým, oddělení či celou firmu.

-kk-

Zdroj: ezinearticles.com - Databáze odborných článků pro elektronické magazíny.
Zobrazit přehled článků ze zdroje ezinearticles.com