Co udělat pro větší výplatu

Zdá se vám, že jste za svou tvrdou a přínosnou práci málo ohodnocení? Článek přináší deset tipů, jak dosáhnout zvýšení platu.

- Ujasněte si důvody své žádosti. Měli byste vědět, proč by vám zaměstnavatel měl platit větší peníze. Předkládejte tuto věc nadřízeným z jejich perspektivy, abyste byli přesvědčivější.

- Proveďte vlastní průzkum. Je důležité, abyste znali platové normy pro vaši pracovní roli v konkrétním průmyslovém odvětví. Porovnávejte role a aktivity, nikoli názvy pracovních pozic. Můžete se informovat i u oddělení HR.

- Zapomeňte na to, kolik berou druzí. Nezkoumejte plat kolegy, který sedí vedle vás. Jde především o individuální výkonnost, o vaše kompetence a zkušenosti s danou prací.

- Buďte k sobě upřímní. Lidé často zaměňují úsilí za úspěchy. Snaha však k lepšímu platovému ohodnocení nestačí, nebudete-li dosahovat lepších výsledků.

- Připravte se na rozhovor s nadřízeným. Promítejte si ve své mysli rozhovor o zvýšení platu a různé možnosti, jak reagovat na slova nadřízených. Zvyšování hlasu nebo třískání dveřmi sem rozhodně nepatří.

- Vyberte si vhodnou chvíli. Pozorně sledujte úroveň stresu a vytížení svého manažera, aby se vaše žádost nestala jen nechtěným vyrušením. Využívá-li vaše firma hodnocení výkonnosti, právě zde je vhodná příležitost pro jednání o vyšším platu či benefitech.

- Nastavte správný tón. Nedoprošujte se, neplačte a nebuďte agresivní. Nehrozte ani ultimátem, že bez zvýšení platu odejdete.

- Buďte otevření. Jděte k věci a buďte připravení na otázky, které mohou padnout. Sázejte na účelnou, otevřenou a upřímnou konverzaci.

- Změňte negativa v pozitiva. Pokud nemůžete dosáhnout zvýšení platu, bojujte o benefity, které si firma může dovolit, například více dovolené nebo pružnou pracovní dobu.

- Vytvořte si novou výzvu. Požádejte o nový cíl a novou odpovědnost, abyste ukázali, že si zasloužíte vyšší plat a možná i vyšší pracovní pozici.

-kk-
Zdroj: The Times Online - stránky prestižního britského deníku
Zobrazit přehled článků ze zdroje The Times Online