Haleluja pro hodnocení výkonnosti

INNERGY, s.r.o. Článek si můžete přečíst zdarma díky společnosti INNERGY, s.r.o.

Vytisknout

Hodnocení výkonnosti zaměstnanců bylo dlouhou dobu jen pasivní záležitostí. Na konci roku vždy pověřený manažer přečetl seznam nejlepších pracovníků, potřásl jim rukou a poté seznam zahodil. S postupným ekonomickým a konkurenčním vývojem však důležitost hodnocení výkonnosti stoupá. Dnes jej zaměstnavatelé používají již aktivně, a to k tomu, aby si kvalitní pracovníky udrželi. Je jedním ze základních předpokladů fungování moderní úspěšné firmy.

Hodnocení výkonnosti zaměstnanců je zvláště důležité pro malé a střední podniky, v jejichž rámci je skutečně podstatný výkon každého jednotlivého pracovníka. Důležité je tedy zejména nepodceňovat vnirofiremní komunikaci a hovořit se zaměstnanci otevřeně o jejich představách a nápadech, získávat zpětnou vazbu. Hodnocení výkonnosti pak slouží také k tomu, aby si jednotliví zaměstnanci uvědomili, co mohou ve své konkrétní práci zdokonalit.

Firmy často nemají jasno v tom, jak výkonnost hodnotit. Způsob konkrétního konečného ohodnocení je vždy individuální, celý proces hodnocení má však několik obecných rysů. Firmy se v rámci hodnocení výkonnosti dopouštějí často dvou základních chyb:
- Neudělají si dostatek času na to, aby zaměstnancům způsob hodnocení výkonnosti vysvětlily.
- Nepovažují hodnocení výkonnosti za kontinuální proces

**Datum vydání:** I/2003
Zdroj: HumanResources.com - kanadský portál pro zaměstnance i zaměstnavatele
Zobrazit přehled článků ze zdroje HumanResources.com

Komentáře k článku

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přidejte komentář jako první.
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace