Hodnocení výkonnosti s maximální efektivitou

S koncem roku přichází i období formálního hodnocení výkonnosti zaměstnanců. Jak tento proces využít co nejefektivněji?

- Připravte se. Všechna hodnocení si předem dobře připravte. Ke každému zaměstnanci přistupujte jednotlivě a porovnávejte jeho pokroky s minulými hodnoceními.

- Sbírejte zpětnou vazbu. Hodnocení by mělo být obousměrný proces. Své názory by měli vyjadřovat nejen manažeři, ale také hodnocení zaměstnanci.

- Buďte konstruktivní. Vaším úkolem není pouze kritizovat slabé stránky zaměstnanců. Ujistěte se, že ke každému problému najdete společně možnosti řešení.

- Určete cíle. Výsledkem každého hodnocení by měly být jasné cíle, na kterých se shodnou obě strany. Měly by to být cíle měřitelné a časově vymezené, zaměřené na rozvoje kariéry a spokojenosti zaměstnance.

- Začněte jednat. Hodnocení nekončí ve chvíli, kdy zaměstnanec odejde z manažerovy kanceláře. Naopak by mělo určit směr, kterým se zaměstnanec bude ubírat v dalších měsících. Dohodněte se na setkáních např. každý měsíc, abyste mohli sledovat zaměstnancům pokrok.

- Motivujte zaměstnance. Bez ohledu na výsledek hodnocení je důležité zaměstnance motivovat a ukázat jim, že proces hodnocení je cvičením, které pro ně má smysl. Udržujte proto pozitivní přístup a nezapomeňte vedle neúspěchů zdůraznit i úspěchy.

- Sepište to. Vše pečlivě zapisujte. Celý proces hodnocení by bez dokumentace byl zcela neproduktivní.

-kk-

Zdroj: Online Recruitment Magazine - britský portál věnovaný náboru zaměstnanců
Zobrazit přehled článků ze zdroje Online Recruitment Magazine