Jak žádat o vyšší plat

Jak žádat o vyšší plat

Žádat o zvýšení platu není jednoduché. Neexistuje výčet přesných kroků, které je třeba podstoupit. Existují však určitá základní pravidla, která mohou v této situaci mnohé ulehčit a zvýšit pravděpodobnost úspěchu. Nejprve je třeba si uvědomit, že podniky zvyšují platy svých zaměstnanců zpravidla jen na konci roku nebo hodnotících období. Informace týkající se možnosti žádat o zvýšení platu se doporučuje hledat ve firemních směrnicích. Samotnou žádost pak není vhodné předkládat jen z důvodu potřeby peněz.

Jestliže jde zaměstnanec žádat o zvýšení platu, může zároveň požádat o navýšení svých povinností, aby ukázal vůli zasloužit si dané ohodnocení. Není přitom nutné prosit, ale přímo se zeptat, čím může vyššího ohodnocení dosáhnout. Vyhrožování opuštěním firmy v případě nezvýšení platu většinou nefunguje.

Zaměstnanec by měl požadovat zvýšení platu v rozumných číslech s být připravený vyjednávat. Je třeba oprostit se od emocí a v případě neúspěchu s finančním ohodnocením zkoušet jednat například o nepeněžních bonusech. Oslovit by měl přímého nadřízeného, nikoli jej obejít a obracet se na jeho šéfy. Zaměstnanec může naspat dopis, efektivnější je ale osobní jednání, protože je flexibilnější.

-kk-
Zdroj: About HR - část amerického portálu About.com pro manažery lidských zdrojů
Zobrazit přehled článků ze zdroje About HR