Máte větší cenu?

Mnoho z nás si stěžuje na výši svého platu, ale jenom několik pracovníků si o tom dokáže bez problémů popovídat s šéfem. Zde je několik tipů, jak si ověřit, zda jste správně oceněni.

- Najděte svou cenu. Mnoho firem zakazuje  pracovníkům sdělovat výši  platu. Vaši reálnou hodnotu můžete odhadnout podle výše nabídek v inzerátech, při rozhovorech s headhuntery nebo na internetu (např.: na serveru Monster).

- Vytvořte si svoji složku. Máte-li představu, o tom, jaká je vaše cena, připravte si příklady svého přínosu pro firmu - co jste jí vydělali, co jste ušetřili. Může být také užitečné říci, že uvažujete o odchodu z firmy.

- Promluvte si se šéfem. Připravte se na setkání s šéfem, zajistěte si čas, kdy nebude stresován ani rušen (např. vyhněte se pondělnímu ránu, pátečnímu odpoledni), připravte si svoji složku a vyžaduje-li to, pošlete mu ji s předstihem. 

Když věci nejdou. Nesouhlasí-li se zvýšením platu, netlačte moc, nebuďte agresivní a nevyhrožujte odchodem. Mohl by vás vzít za slovo. Požádejte ho, aby se nad tím ještě zamyslel, a připravte si další body pro svoji podporu.

- Buďte flexibilní. Když rozpočet nedovolí zvýšení platu, hledejte jiné možnosti odměny – možnost práce z domova, více dovolené, školení a další.

- Co více můžete dělat. Když šéf nesouhlasí se zvýšením platu, protože si myslí, že odpovídá vaší práci, zeptejte se ho na vaše konkrétní nedostatky, ve kterých očekává zlepšení. Někdy mohou být pouze zástupné.

- Když je čas jít. Odchod je až poslední a možná nejhorší možnost. Neuspěchejte to, promyslete si, kolik byste mohli dostat jinde, a nepalte za sebou všechny mosty. Odejděte tak, abyste si nezkazili reference.

-jh-

Zdroj: Monster.com - přední světový pracovní portál
Zobrazit přehled článků ze zdroje Monster.com