Minimální mzda v Německu se zdvojnásobuje, miliony lidí ale stále žijí v chudobě

Klíčovým obchodním partnerem pro Českou republiku je Německo. Jedná se o hlavní místo exportu ČR, a navíc řada firem je dcerami těch německých. Minimální mzda se od nového roku zvedá v obou zemích. Nyní přinášíme nahlédnutí za naše hranice…

Pro miliony zaměstnanců v Německu se zvyšuje minimální mzda, a to o dvojnásobek. Mnoho lidí ale stále nemá dostatek financí ani na ty nejdůležitější výdaje, a miliony jsou stále ohroženy chudobou.

Německá vláda rozhodla, že k 1. lednu 2019 se minimální hodinová mzda z 8,84 (cca 229 Kč eur) zvýší na 9,19 eur (cca 238 Kč). Od dalšího roku se má v Německu dále zvyšovat na 9,35 eur (cca 242 Kč). Stále ale existuje poptávka po 12 eurech za hodinu (310 Kč).

Navzdory rostoucí ekonomice žijí v Německu miliony lidí na hranici chudoby - téměř čtvrtina obyvatelstva byla v posledním roce ohrožena chudobou či sociálním vyloučením, uvedl Federální statistický úřad.

Spolkový ministr práce Hubertus Heil (SPD) sdělil, že zavedení minimální mzdy v roce 2015 bylo „nezbytným a spravedlivým krokem” a dodal, že je správné to tak dělat opakovaně. Podle něj se ale změny týkají pouze absolutní minimální mzdy a je nutné rozšířit závazek mzdových dohod v ekonomice tak, aby na vyšší plat dosáhlo více lidí. Nutno dodat, že v několika odvětvích se minimální mzda pohybuje nad základní minimální mzdou.

„Stále nízká”

Zvýšení minimální mzdy je výsledkem červnového hlasování komisí zaměstnavatelů a odborů. Sociální sdružení VdK kritizovalo, že „těchto několik centů už postiženým lidem nepomůže”. Podle VdK je minimální mzda stále příliš nízká a před chudobou neochrání.

Vicekancléř Německa Olaf Scholz (SPD) předložil své požadavky na 12 eur za hodinu. Považuje je za přiměřené, což okomentoval s tím, že by firmy neměly šetřit na mzdách. V současné době je ale skok na 12 eur jen těžko realizovatelný.

Hranice chudoby

Podle Federálního statistického úřadu bylo postiženo chudobou nebo sociálním vyloučením 15,5 milionu lidí, což je asi 19% obyvatelstva. Průzkum „Život v Evropě” je podle informací statistického úřadu prováděn na vzorku 14 000 domácnostech, takže lze tento dotazník považovat za regulérní.

„Ohrožen chudobou” je podle definice EU ten, kdo má méně než 60% středního příjmu. Minulý rok byla tato částka stanovena na 1096 eur (cca 28 308 Kč) pro toho, kdo žije sám. Pro dvě osoby s dvěma dětmi do 14 let to bylo 2302 eur (asi 59 620 Kč). V uplynulém roce bylo přes 13 milionů lidí (asi 16%) považováno za „ohrožené”.

Definice hrozby tzv. sociálního vyloučení je trochu širší. Znamená to, že peníze domácnosti nestačí k pronájmu, vytápění nebo týdenní dovolené. V roce 2017 se tohle dotklo 3,4% obyvatel.

Prezidentka VdK, Verena Benteleová situaci okomentovala slovy: „Je skandální, že navzdory ekonomickému rozmachu Německa je 15,5 milionů lidí ohroženo chudobou.” Požádala tak o celkový plán v boji proti chudobě, který má zahrnovat vzdělávací příležitosti i nově upravenou politiku trhu práce.

Ohledně této problematiky uvedl Český statistický úřad, že Česko má po započítání sociálních dávek nejnižší míru ohrožení chudobou v EU. Na hranici příjmové chudoby či pod ní je 9,7 procenta obyvatel, tedy milion lidí. Státy v eurozóně pak v roce 2017 dosahovaly průměru 17 procent.

-bp-

Zdroj: The Local - Germany edition - zprávy z Německa v angličtině
Zobrazit přehled článků ze zdroje The Local - Germany edition