Nebojte se říct si na pohovoru o vyšší ohodnocení

Chcete-li získat požadované ohodnocení, musíte položit základy ještě předtím, než dorazíte k jednacímu stolu. Přečtěte si rychlého průvodce krok za krokem.

Ilustrační snímek

Před a během pohovoru

Před pohovorem si proveďte drobný výzkum. Seznamte se s platovými rozsahy a benefity společnosti a také se standardy v daném odvětví – dozvíte se navíc další užitečné informace o společnosti i její konkurenci. Pak přemýšlejte o tom, co od práce chcete, a to jak z hlediska platu a výhod, tak z hlediska příležitostí, mobility a flexibility.

Nikdy nezačínejte rozhovor o ohodnocení příliš brzy. Nejprve si důkladně ověřte, do jaké míry organizace splňuje vaše představy i jakou hodnotu můžete nabídnout vy. Díky tomu získáte větší jistotu i silnější vyjednávací pozici a nebudete se např. zbytečně podceňovat, jen abyste pracovní nabídku získali.

Když se vás zaměstnavatel přímo zeptá na částku, využijte svého prvotního výzkumu a hovořte o standardních platových rozmezích, nikoli o konkrétních číslech.

V době nabídky

Pokuste se zmínit specifickou představu o ceně dříve, než to udělá zaměstnavatel. Tím zahájíte jednání z vaší pozice. I přesto, že zaměstnavatel nabízí práci a plat současně, nezavazujte se příliš rychle, pokud o vás jeví zájem. Vezměte si čas na rozmyšlenou. Pokud jste se navíc zúčastnili pohovoru u jiných firem, sdělte potenciálnímu zaměstnavateli konkurenční nabídky. Zjistěte, zda může proces pohovoru urychlit nebo vám dát lepší podmínky.

Jestliže vám zaměstnavatel nemůže nabídnout požadovaný plat, přemýšlejte o dalších cenných bonusech a zkuste o ně požádat. Například vzdělávání je skvělým benefitem, který navíc zvýší vaši hodnotu na pracovním trhu.

Lepší vyjednávací pozici si také zajistíte, jestliže uvedete svou hodnotu kvantifikovatelným způsobem – například kolik peněz jste ušetřili vaší společnosti nebo jak vaše projekty zvýšily prodeje o XY korun.

Můžete zároveň požádat zaměstnavatele, aby vám provedl kontrolu platu po šesti měsících, nikoli po roce nebo za bonus na konci roku, pokud vyděláte určitou částku peněz. Ukážete tím, že si věříte a jste odhodláni přinést firmě hodnoty, které proklamujete.


Umět si vyjednat vyšší ohodnocení, není něco, co se naučíte přes noc, ale je to určitě něco, co se můžete naučit. Pracujte na tom.

 

 

-bb-

Zdroj: Monster.com - přední světový pracovní portál
Zobrazit přehled článků ze zdroje Monster.com