Odměňování obchodníků a la Motorola

Implementace úspěšného programu finančního hodnocení obchodníků vyžaduje několik klíčových kroků. Na nedávné konferenci o odměňování upořádané organizací WorldatWork, která probíhala v americké Philadelphii, o tom hovořili Robert Conti ze společnosti Callidus Software a Erin Smith ze společnosti Motorola. Ve své prezentaci představili, jak elektronický gigant Motorola přetvořil svůj program hodnocení obchodníků.

- S budováním infrastruktury začněte včas. Většina kompenzačních plánů je složitá a vyžaduje data z mnoha zdrojů. Je proto třeba nezačínat s prací na infrastruktuře příliš pozdě v rámci celého procesu.

- Snižte složitost. Systémy hodnocení obchodníků v Motorole se po léta vytvářely nahodile. Vznikly tak více než tři stovky různých pracovních titulů, které pak Conti a Smith snížili na 28 v rámci 6 tříd.

- Věnujte pozornost geografii. Popisy prací a struktury tříd jsou v Motorole stejné po celém světě, rozsahy sazeb a struktury mezd však nikoli. Každá země má svou vlastní platovou strukturu na základě lokálních trhů.

- Organizujte pružně. Různé kultury a podniky vyžadují různé přístupy. Systém Motoroly proto nabízí různé mixy variabilního platového ohodnocení od nuly do 76 procent základního platu. 

- Vytvářejte a konfigurujte. Pokud provedete výše uvedené kroky dříve, než zapojíte IT a systémy, zaděláváte si na velké problémy.

- Zapojte všechny včas. Chcete-li být efektivními motivátory, je třeba rychle a přesně platit provize.Je proto třeba včas zapojit všechny zúčastněné strany včetně obchodu, HR, prodejních operací, financí a IT.

-kk-
Zdroj: BLR.com - americký portál věnovaný rozvoji lidských zdrojů, bezpečnosti práce a odměňování
Zobrazit přehled článků ze zdroje BLR.com