Odměňování v České republice 2005

Prioritou v oblasti odměňování u firem v České republice je udržení konkurenceschopnosti. Usilují o zavedení odměňování podle výkonu a zajištění vnitřní spravedlivosti. Potvrzuje to alespoň studie PayWell 2005: Efektivně řídit, efektivně odměňovat společnosti PricewaterhouseCoopers a studie HR Controlling 2005. Oproti roku 2004 se například výrazně zvýšil podíl firem, které se snaží finančně podporovat nové nápady svých zaměstnanců (z 28 % na 36 %).

Snahy o snižování absencí se projevily v tom, že 30 % firem přijalo nějaké opatření právě v souvislosti s odměňováním. Vzrostl počet firem zavádějících kontrolní návštěvy u nemocných zaměstnanců, tzv. zdravotní sny volna, dovolenou navíc za nulovou absenci nebo snížení bonusu v případě vysoké absence. Téměř polovina firem usiluje o prevenci v podobě nadstandardní zdravotní péče.

Pokud jde o nárůst mezd, v posledních pěti letech neustále klesá. Za posledních 12 měsíců firmy v průměru navýšily mzdy svých zaměstnanců o 5,2 %, což je o 0,7 % méně než se očekávalo. Odstupné vyplácí většina firem ve výši dané Zákoníkem práce. V oblasti zaměstnaneckých výhod zůstává stabilní zájem o penzijní připojištění. Mezi nejčastěji poskytované výhody patří podpora stravování, přístup k internetu ze svého počítače či týden dovolené navíc.

-kk-

Zdroj: Marketingové noviny - články a zajímavosti z oblasti obchodu a marketingu
Zobrazit přehled článků ze zdroje Marketingové noviny