Špičkoví pracovníci jsou jako výhra v loterii

Špičkoví pracovníci jsou jako výhra v loterii

V každém průmyslovém odvětví se vyskytuje někdo takový jako Michael Jordan ve světě basketbalu. Většina firem si však myslí, že si takového pracovníka nemohou dovolit. Opak je pravdou. Špičkoví pracovníci sice za běžných okolností bývají placeni lépe než běžní zaměstnanci v daném oboru, rozdíl jejich platů však obvykle nepřesahuje 40 %. Některé instituce, např. univerzity, dokonce platí některé ze svých odborníků hůře než ostatní – např. z důvodu krátké odpracované doby.

Přitom je jasné, že špičkoví pracovníci firmě značné finanční prostředky ušetří. Nepotřebují žádné nadstandardní vybavení, obvykle nevyžadují zdlouhavé zaškolení a náklady na jejich nábor také nejsou o mnoho vyšší než u běžných zaměstnanců (max. o 25 %).

Většina manažerů a odborníků na lidské zdroje si na tomto místě asi položí otázku: jestliže náklady na nábor špičkového pracovníka nepřesahují 25 %, zvýší tito pracovníci firmě zisk alespoň o těchto 25 %? Jinými slovy, jaký je výkonnostní rozdíl mezi průměrným pracovníkem a špičkovým odborníkem?

Zde přichází na řadu překvapivé zjištění. Firmy, které se pokoušely měřit výkonnostní rozdíl mezi řadovými zaměstnanci a špičkovými odborníky zjistily, že výkonnost špičkových pracovníků může být až o 300 % vyšší! Je tedy jasné, že firmy na špičkových pracovnících výrazně vydělají. Často se však mylně domnívají, že si je nemohou dovolit zaplatit, což tyto špičkové pracovníky odrazuje.

Zdroj: ERE.net - přední světová online komunita pro odborníky z oblasti náboru
Zobrazit přehled článků ze zdroje ERE.net