Studie: Kdo mlčí, vyššího platu se nedočká

Kdo chce získat vyšší plat, musí být asertivní a nepřijímat „ne“ jako odpověď. Nejúspěšnějšími žadateli o vyšší platy jsou totiž právě zaměstnanci, kteří zvýšení svého platu sami aktivně prosazují. Zaměstnanci, kteří se naopak diskusím o zvyšování platů spíše vyhýbají, téměř nikdy více peněz nezískají.

Podobně je tomu i v otázce benefitů, jako jsou firemní telefony a auta, nebo více dní volna. Vyplývá to alespoň ze studie vědců z Fox School of Business při Temple University v americké Philadelphii a George Mason University poblíž hlavního města Washingtonu.

Štěstí přeje připraveným

Studie publikovaná v odborném časopisu Journal of Organizational Behavior ukázala, že zaměstnanci, kteří aktivně žádají vyšší platy, vydělávají v průměru o 5 tisíc dolarů ročně více než ostatní. Ukázalo se také, že neexistují výraznější rozdíly mezi muži a ženami. Ženy, které chtějí dosáhnout lepší kariéry, dokáží být v jednání o platech stejně cílevědomé jako muži.

Podstata úspěchu ve vyjednávání o platu tkví dle výsledků studie v přípravě. Zaměstnanci, kteří se na jednání o zvýšení svého platu připraví, jsou totiž schopni jednat asertivněji. Přípravou se rozumí zjištění více informací o tržní hodnotě příslušného pracovního místa a aktuální situaci firmy.

-kk-

Zdroj: Telegraph.co.uk - portál britského deníku The Daily Telegraph a nedělníku The Sunday Telegraph
Zobrazit přehled článků ze zdroje Telegraph.co.uk