Třináctých platů ubývá

Stále více firem ustupuje od vyplácení třináctého platu. Odměny se naopak častěji odvozují od mimořádných výkonů a rozdávají během celého roku. Plošně vyplácený třináctý podle firem zaměstnance tolik nemotivuje. Minulý rok dostalo v Čechách třináctý plat jen čtrnáct procent žen a devatenáct procent mužů. Potvrzují to výzkumy personálních agentur.

Stále však platí pravidlo, že čím vyšší vzdělání máte, tím je větší pravděpodobnost, že třináctý plat dostanete. Naposledy si o něj v Česku přilepšilo dvacet procent vysokoškoláků. Zaměstnanci se základním na něj mají jen jedenáctiprocentní šanci. V mnoha firmách také platí, že třináctý plat dostávají jen ti, kteří tam pracují déle než rok.

Liší se také vyplácená hodnota třináctých platů. Zatímco ženy je dostávají téměř ve stoprocentní výši, muži se musí spokojit se sedmdesáti šesti procenty průměrného platu. Mnozí zaměstnanci se však nechtějí třináctých platů vzdát. Například ve státní správě, kde byly rozhodnutím vlády před čtyřmi lety zrušeny, se odboráři budou snažit o jejich vzkříšení.

-kk-
Zdroj: iHNed.cz - online zprávy Hospodářských novin
Zobrazit přehled článků ze zdroje iHNed.cz