Volkswagen se dohodl na platech s německými zaměstnanci

Největší evropská automobilka Volkswagen zvýší svým 100 000 zaměstnancům v Německu platy o 3,2 %. Dohoda uzavřená s odbory po tříkolovém jednání začne platit od května 2011. Vztahuje se na zaměstnance továren Volkswagenu ve městech Wolfsburg, Braunschweig, Hanover, Salzgitter, Emden a Kassel po dobu následujících 16 měsíců.

Zástupci odborů původně požadovali zvýšení mezd o 6 procent. Nakonec však souhlasili s navýšením o 3,2 % a jednorázovou výplatou ve výši minimálně 500 eur na zaměstnance.

Obavy o přílišný růst inflace

Dle zpráv Deutsche Welle se ozývají politické hlasy s obavou o to, že se dohoda o platech ve Volkswagenu stane měřítkem pro další odborářské svazy, které požadují vyšší platy v jiných sektorech. Výsledkem by mohlo být nadměrné zvýšení inflace v Eurozóně.

Němečtí odborníci však říkají, že rostoucí automobilový sektor stojí stranou od ostatních sektorů, jako je například chemický průmysl, který tak výrazný růst nezaznamenal.

Prodej Volkswagenu vzrostl v roce 2010 o 13,5 % na 7,14 milionu vozů. Cílem pro letošní rok je posílit prodej o dalších 5 %.

-kk-

Zdroj: Deutsche Welle - portál německé mezinárodní rozhlasové, televizní a internetové stanice
Zobrazit přehled článků ze zdroje Deutsche Welle