Vysoký cholesterol, nízký plat

Vysoký cholesterol, nízký plat

Oddělení zdravotnictví univerzity v Helsinkách vypracovalo studii platového ohodnocení v závislosti na tělesné hmotnosti. Došlo k zajímavému závěru, že obézní zaměstnankyně vydělávají ročně o 30 procent méně peněz než jejich hubenější kolegyně. Studie, které se zúčastnilo přes dva tisíce žen a dva tisíce mužů, konkrétně vyčíslila, že obézní ženy ročně přicházejí asi o pět tisíc dolarů. Tyto závěry platí zejména u žen s vyšším vzděláním nebo vyšším pracovním zařazením. Žen s nižším vzděláním nebo manuálním zaměstnáním se tato diskriminace netýká. Rozdíly v platovém ohodnocení mužů s ohledem na jejich hmotnost nebyly zaznamenány.

Autoři studie vybízejí k opatřením, která by zabránila dalšímu šíření odhalené diskriminace. Závěry studie jsou však sice politováníhodné, ale ne šokující. Firmy vždy upřednostňují určité typy zaměstnanců a často přijímají nové síly na základě vizáže. Proto také existují antidiskriminační zákony, ty však obezitu zatím přímo nezahrnují.

Diskriminace na základě vzhledu se dotýká spíše žen, protože od nich společnost očekává, že budou dobře vypadat. Zaměstnavatelé by se však měli soustředit hlavně na to, jaké výhody může nový zaměstnanec přinést. Kvalitní uchazeči o zaměstnání přicházejí ve všech tvarech a velikostech. Omezením skupiny potenciálních zaměstnanců na základě hmotnosti ubližují zaměstnavatelé sami sobě, protože právě mezi takto vyřazenými může být ten nejvhodnější člověk.

-kk-

**Datum vydání:** VIII/2004
Zdroj: Workindex.com - rozcestník k řešením v oboru lidských zdrojů, nové informace pro personalisty
Zobrazit přehled článků ze zdroje Workindex.com