Využívejte vše, co zaměstnavatel nabízí

Mnoho lidí si myslí, že větší plat se pojí výhradně s povýšením nebo změnou zaměstnavatele. Existují ale způsoby, jak získat víc na stávající pozici:

- Poslouchejte svého nadřízeného. Možná pracujete víc než vaši kolegové, a přesto si vydělají víc než vy. Je to proto, že zviditelňují svou práci před vedením. Neočekávejte, že víte, co váš vedoucí očekává – ptejte se. Top zaměstnanci měli např. v USA v roce 2005 roční platové navýšení v průměru o 9,9 %, průměrní jen o 3,6 %.

- Vsaďte na svůj výkon. Pokud si necháte navázat roční bonus na svůj výkon a dosáhnete daných met, máte šanci získat větší odměnu.

- Vyhledejte finanční poradenství. Vedoucí, kteří dokáží řídit firmy, si často nevědí rady s vlastními financemi. Řadě z nich by prospělo finanční poradenství.

- Nabízí váš zaměstnavatel zvláštní odměny? Někteří vyplácejí jednorázové bonusy zaměstnancům, kteří přijdou s velkou zakázkou, pomohou obsadit některá místa ve firmě nebo udělají něco za rámec své pozice. Firmy mají pro tyto zvláštní příležitosti často prostředky stranou a manažeři je pak dle uvážení distribuují.

- Vezměte si peníze, které se nabízí. Někteří zaměstnavatelé například přispívají svým zaměstnancům na penzijní spoření.

- Požádejte o revizi svého platu. Můžete zažádat o zvýšení zodpovědnosti nebo přejít na oddělení, kde jsou vyšší platy. Sledujte, zda se po odbornících vašeho zrna zvyšuje poptávka. I to je důvod k přetřesu platových podmínek.

- Snižte firmě náklady. Snížení některých nákladů se může přeměnit na vyšší odměnu. Můžete se například zříci některých zdravotních benefitů.

- Nezapomínejte na drobné úlevy. Někteří zaměstnanci nevyužívají celé řady výhod, které jim zaměstnavatel nabízí. Pečlivě si prostudujte pracovní podmínky a materiály, které o těchto pojednávají. Například až 85 % zaměstnavatelů nabízí proplacení alespoň části nákladů za výuku (například cizího jazyka), další proplácí vstupné do zdraví prospěšných i kulturních zařízení.

-av-
Zdroj: Career Journal - portál amerického listu Wall Street Journal zaměřený na zaměstnání a kariéru
Zobrazit přehled článků ze zdroje Career Journal