Základy řízení HR platí bez ohledu na dobu

Základy efektivního řízení zaměstnanců se nezmění jen kvůli horší ekonomické situaci. Rok 2009 byl velice náročný, firmy, které se držely základních pravidel HR, však dokázaly uspět. Neupřednostnily krátkodobé úspory před dlouhodobým úspěchem. Stejná pravidla budou platit i v roce následujícím, kdy můžeme očekávat oživení ekonomiky. Jaká to jsou?

- Pololetní hodnocení výkonnosti. Pravidelnému hodnocení by se firmy neměly vyhýbat jen proto, že nemohou zaměstnancům nabídnout vyšší platy nebo pozice. V současné době slouží především k řízení očekávání zaměstnanců a jako cesta k tomu, jak se vyhnout překvapením.

- Uznání a odměňování dobrých výkonů. Chytré firmy vědí, že jakmile se zlepší ekonomická situace, opomíjení zaměstnanci odejdou jako první. Snaží se proto pečovat o ty nejlepší bez ohledu na složitou dobu. Není-li to možné finančně, odměňují nefinančně.

- Sledování pracovní morálky. Chytré firmy budují kulturu tak, aby byla pro zaměstnance příjemná. Pracují na rozvoji interní komunikace. Vědí, že v těžkých dobách nemohou mlčet.

- Zachování benefitů. V době, kdy je třeba počítat každou korunu, se chytré firmy neuchylují k plošnému rušení benefitů. Vztahy s dodavateli řídí za pomoci důvěryhodných poradců, aby dokázaly dodržet aktuální předpisy a zachovat konkurenceschopný plán.

-kk-

Zdroj: Entrepreneur.com - portál předního amerického časopisu pro podnikatele
Zobrazit přehled článků ze zdroje Entrepreneur.com