Proč jsou ve světě HR systémy v cloudu a u nás ještě ne?

Vytisknout

Ing. Daniel Pristach, ředitel společnosti E-Consulting Czech s.r.o.

Nemusíte se ani moc zajímat o IT oblast, aby vám bylo jasné, že systémy v cloudu jsou v současnosti trendem, který se šíří i v České republice. V propagaci cloudových systému je u nás jednoznačně největším propagátorem Microsoft se svým Office365 a slaví s ním úspěch. Odpovědí od společnosti Google je pak Google Apps. A objevují se i první vlaštovky v podobě cloudových ekonomických a ERP systémů. Jak je to v oblasti HR systémů? Na to bych se rád zaměřil v tomto článku. 

Proč je cloud trendem?

Podívejme se nejprve na cloud a obecně jeho výhody. U cloudových aplikací si nekupujeme softwarové licence, ale platíme měsíční poplatek za jeho využívání. A tím, že je aplikace umístěna na veřejném nebo privátním cloudovém serveru, tak nepotřebujete ani svoji IT infrastrukturu a tím nepotřebujete ani správce, který by se staral o provoz IT. To vše významně snižuje náklady. K tomu vám odpadají i náklady na údržbu a aktualizace využívané aplikace, protože vše máte ve zmíněném měsíčním poplatku za využívání.

Další nespornou výhodou je vysoká flexibilita, protože ze dne na den, resp. z měsíce na měsíc můžete zvýšit nebo snížit počet využívaných přístupů, podle aktuální situace a potřeb firmy, což je v dnešní dynamické době velmi praktické. Ještě doplňme do součtu výhod fakt, že cloudové aplikace jsou obecně navrženy tak, aby byly otevřené vůči různým zařízením, z kterých lze do systému vstupovat a tak se možnosti přístupu do systému rozšiřují i na tablety a mobilní telefony, s podporou různých platforem.

Proč HR systémy v cloudu?

HR systémy jsou ve dvou oblastech specifické. Jsou pod vlivem legislativních změn, které jsou často komplikované a s časem se průběžně mění. Společnost, provozující HR systém je nucena legislativu sledovat, zajímat se, zda není třeba v systému něco změnit či dokonce nainstalovat nezbytnou aktualizaci. Tyto aktivity představují nejen náklady, ale i související starosti. Při využívání HR systému v cloudu je HR systém nastaven a aktualizován provozovatelem cloudové aplikace. Druhou specifickou oblastí je otázka bezpečnosti dat, speciálně zpracování mezd obsahuje pro firmy citlivá data, kde nesmí dojít k jejich úniku. A provozovatel cloudového prostředí má úplně jiné možnosti zabezpečení než běžná firma u svého firemního serveru.

Personálně-mzdová legislativa na malém trhu

Česká republika patří mezi země, kde je personálně-mzdová legislativa jedna z nejsložitějších a proslulá častými změnami, které probíhají většinou na poslední chvíli. To by samo o sobě tolik nevadilo, ale Česká republika je navíc ještě hodně malá a pracovní trh obsahuje jen nějakých 3,5 milionu zaměstnanců. Pro globální tvůrce HR systémů není atraktivní sledovat českou legislativu a lokalizovat své systémy pro takto malý trh. Díky tomu je v České republice rozšířena praxe, kdy firmy využívající globální ERP systémy pro komplexní řízení ekonomiky firmy, tak pro personálně-mzdovou oblast využívají lokální řešení českých dodavatelů. To je ovšem také kámen úrazu nástupu cloudových HR systémů.

Není cloud jako cloud

Existuje mylná představa, že cloudovou aplikaci získáme tak, že ji umístíme do privátního nebo veřejného cloudu a klienti se k ní začnou vzdáleně připojovat. Ano, je to určitě aktuální možnost, která se u nás využívá, ale je třeba říct, že to není klasický cloud, ale pseudo-cloud. Cloudová aplikace má jednu zásadní odlišnost a je to jiná filozofie vývoje těchto aplikaci a zcela jiný pohled na svět a související byznys.

Díky tomuto odlišnému přístupu jsou aplikace navrženy tak, aby byly přístupné z libovolného zařízení na libovolné platformě a přitom rychlé a bezpečné. Vývoj těchto aplikací není jednoduchý a už vůbec ne levný. A každá firma, pouštějící se do cloudového světa, tak pečlivě zvažuje, pro jak velký trh ji připravuje. Proto v ČR nástup globálních HR systémů v cloudu bude pozvolnější, přestože jsou jinak ve světě už rozšířené.

A kdy se cloud HR systémů dočkáme u nás?

Kdo dočetl až sem, tak mu je jasné, že s nástupem HR systémů v prostředí cloudu to nebude jednoduché. České personálně-mzdové systémy jsou vyvíjeny řadu let, jsou to komplexní a velmi sofistikované systémy, šité na míru místní legislativě a českých podmínkám. Přitom přechod do cloudu znamená tyto systémy naprogramovat od začátku znovu a to stojí mnoho času a značné náklady. Přechod do cloudu zároveň znamená úplnou změnu obchodního modelu, který je dosud postaven na prodeji licencí a platbě roční údržby.

V případě provozu cloudové aplikace nahrazují tyto jednorázové - vyšší příjmy, malé měsíční poplatky, které jsou však trvalé. A že tento přechod není jednoduchý, bylo vidět na přechodu na prodeje Office365 v síti partnerů Microsoft. A tak bych se vůbec nedivil, když si na první český personálně-mzdový systém v cloudu delší dobu počkáme.

Autor článku

Obsah byl připraven ve spolupráci

Zaujal Vás tento článek? Objednejte si služby tohoto dodavatele na EduCity.cz a jako členové Klubu EduCity můžete získat něco navíc.

Komentáře k článku

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přidejte komentář jako první.
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace