Šetřeme generátory své energie

Vytisknout

Každý člověk je vybaven něčím, co by se dalo popsat jako generátor lidské energie. Má tedy určitou energii a právo využívat ji podle vlastního uvážení. To s sebou ovšem nese i zodpovědný přístup k jejímu užívání, plánování její spotřeby a obnovování. Generátor lidské energie má totiž danou kapacitu, která se individuálně liší. Někteří lidé zvládnou skutečně obrovské fyzické i psychické vypětí, někteří nikoli. Proto je nezbytně nutné, aby si každý své síly uvědomoval a nepřeceňoval je, což platí ve všech sférách jeho činnosti – zejména rodině a práci.

Lidská energie má, tak jak ji článek popisuje, tyto základní vlastnosti:
- je čistá – ani pozitivní, ani negativní
- nelze ji zničit – ztráta energie je pouze výsledkem špatného zacházení s ní a vede k tzv. posttraumatickým stresům

Konkrétně se jedná o energii psychickou, mentální, sexuální, náboženskou a spirituální, které člověk využívá v intrapersonálních, interpersonálních a organizačních vztazích. Existují mnohé nástrahy oslabující naší energii, kterých bychom si měly být vědomi a nenechávat se jimi zaskočit. V tomto případě se jedná například o dominantní osoby prosazující za každou cenu své názory, nesplněné osobní potřeby, traumata, odcizení, interpersonální konflikty, nedostatek odpovědnosti v pracovním životě, nedostatečnou podporu vedoucích pracovníků, stagnaci kariéry apod.

Výzkum lidské energie a jejího vlivu na lidskou činnost je stále v začátcích. Předpokládá se však, že by mohl přinést důležité poznatky pro její pochopení a zacházení a ní. To bude pro lidskou činnost jako takovou obrovským plus.
Zdroj: Team Management Systems - Společnost Team Management Systems se zabývá výzkumem a implementací modelů týmové spolupráce. Vytváří případové studie.
Zobrazit přehled článků ze zdroje Team Management Systems
Chcete tento článek umístit na Váš web nebo do tištěného časopisu? Bližší informace se dozvíte zde.

Komentáře k článku

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přidejte komentář jako první.
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace