10 pravidel úspěšného náboru na sociálních sítích

Sociální sítě jsou dnes často nejlevnějším a nejefektivnějším způsobem, jak oslovit potenciální kandidáty a budoucí zaměstnance, ať už se pohybujete v IT, strojírenství, bankovnictví nebo marketingu.

Josef Kadlec, Recruitment Academy

Rád bych se s vámi podělil o 10 praktických rad, které vám pomohou začít nebo radikálně vylepšit recruitment v online světě.

1. Zaměřte se pouze na sociální sítě, které jsou pro vás relevantní

Nabíráte svářeče? Pak vás bude zajímat především Facebook. Nabíráte programátory? Pak to bude minimálně LinkedIn, Twitter a Facebook.

Nabíráte grafiky a UX/UI specialisty? Pak se kromě toho zaměříte i na Dribbble, Behance, Pinterest a Instagram. Zajímají vás kandidáti z Německa? Pak zavítáte na XING.

2. Nedělejte ze svých sociálních profilů pracovní nástěnky

Většina vašich příspěvků na sociálních sítích by měla být „neprodejních“ – tzn. že po uchazeči nic nechcete a to ani, aby se hlásil na nějakou určitou pozici.

Promujte život ve vaší společnosti, úspěchy společnosti, odborné příspěvky atp. Ideální je pravidlo 4:1 – tzn. než zveřejníte příspěvek na konkrétní pracovní pozici, měly by mu předcházet 4 příspěvky s přidanou hodnotou pro uživatele.

3. Zapojte do strategie náboru na sociálních sítích i běžné zaměstnance a manažery

Sociální obraz společnosti na sociálních sítích není tvořen pouze firemním profilem, ale především osobními profily každého jednotlivého zaměstnance. Pokud k vám jde člověk na pohovor, buďte si jisti, že si vás konkrétně vygoogluje.

Proto je potřeba dobře spravovat i profily lidí mimo HR, kteří dělají pohovory a také vedoucích pracovníků. Můžete začít tím, že tito vaši zaměstnanci budou mít na svých LinkedIn profilech unifikovanou fotografii, hlavní banner a počet spojení ve vyšších desítkách.

4. Budujte firemní značku směrem k potenciálním zaměstnancům

Sociální sítě jsou jedním z nejefektivnějších způsobů, jak budovat firemní brand. Vzhledem k situaci na pracovním trhu, kde je velmi nízká nezaměstnanost, se nedá na trhu odlišit pouze pracovní nabídkou, ale je potřeba se odlišit celkově jako zaměstnavatel.

Definujte si jasně, co vás na trhu odlišuje jako zaměstnavatele a zařaďte to do denní komunikace na sociálních sítích.

5. Přispívejte radši méně často, ale pravidelně

Kontext přispívání na různé sociální sítě může být odlišný. Zatímco na Twitter nebo Instagram Stories můžete v klidu poslat i 10-20 příspěvků denně, tak na LinkedIn nebo Facebook posílejte 1-2 příspěvky denně. Není ale nic horšího, než na delší dobu vynechat.

Podle pracovní kapacity si doporučuji zvolit frekvenci, kterou jste schopni zajistit, a případně používat nástroje jako Buffer, Hootsute nebo Postcron, kterými si můžete příspěvky plánovat dopředu.

6. Sociální sítě již zdaleka nejsou jen obrázky a videa

Na tomto poli speciálně exceluje Facebook, který minulý rok přišel s novými formáty jako Facebook Canvas, což je formát, který kombinuje obrázky, panoramatické, videa a hudbu a zároveň se velmi rychle načítá. Dále pak například Facebook Instant Articles nebo Facebook Carousel.

Komunikace na sociálních sítích vede k čím dál větší autenticitě, proto vás možná nepřekvapí, že formát tzv. live videí, kdy je vámi nahrávané video rovnou zveřejňované, již podporuje Facebook, Instagram, Youtube i Twitter (přes službu Periscope).

7. Nebojte se oslovovat potenciální zaměstnance přímo

75 % uchazečů na pracovním trhu je tzv. pasivních – tj. práci aktuálně aktivně nehledají. Proto mohou být k různým formám pracovní inzerce imunní.

Nejvhodnějším sociálním médiem pro přímé vyhledávání a oslovování je profesní sociální síť LinkedIn, která vám umožní filtrovat profily podle pozice, společnosti, dovedností, lokality a nebo prostě podle klíčových slov.

8. Maximálně personifikujte prvotní komunikaci s potenciálním kandidátem

Někteří odborníci jako např. specialisté z IT dostávají i několik pracovních oslovení denně. Pokud chcete prorazit v této konkurenci, musí se vaše zpráva odlišovat.

Vyhledejte si uživatele napříč dalšími sociálními sítěmi a stránkami a nastudujte si o něm co nejvíce informací. K tomuto vám může pomoci např. Google vyhledávání, Google vyhledávání přes obrázky nebo plugin Prophet či 360SocialMe.

9. Odlište se pomocí videa

60 % lidí preferuje sledování videa před čtením textu. Na uživatele se denně valí mnoho obsahu a jeho množství se stále zvyšuje. Je tedy často potřeba se odlišit i formátem – tzn. místo textu použít video, které v kontextu hledání zaměstnanců může mít různé podoby.

Recruitment Academy například použila poprvé v roce 2013 tzv. video pozvánku, kdy rozesílala jednotlivým kandidátům personifikované video nabízející konkrétní pracovní pozici. Dále pak např. video popis pracovní pozice, kariérní video, live video nebo prohlídku společnosti ve virtuální realitě.

10. Jděte za hranice sociálních sítí

Sociální sítě jsou speciální struktury, které jsou součástí digitálního světa. Jsou pak ale místa a portály, které se pohybují na hraně, úplně je neřadíme do toho světa sociálních sítí, ale naše vysněné kandidáty tam můžeme najít.

Jedním z takových míst může být Youtube, About.me, Github, Bitbucket, Stack Overflow, Slideshare.net nebo životopisy, které kandidát umístí např. na školní síť a Google je zaindexuje.