Česko má svého prvního certifikovaného LinkedIn recruitera

LinkedIn tento měsíc spustil oficiální certifikační program pro personalisty. Ti mají nyní možnost obdržet titul LinkedIn Certified Professional – Recruiter. Josef Kadlec, IT headhunter a autor knihy People as Merchandise: Crack the Code to LinkedIn Recruitment, je prvním Čechem, který tento titul získal. Je zatím jediným certifikovaným recruiterem nejen v České republice, ale dokonce v celém regionu CEE. Za celou redakci HR News gratulujeme.

Josef Kadlec, Recruitment Academy

Certifikace spočívá ve složení testu v některém z certifikovaných pracovišť LinkedInu, které se u nás nachází v Brně. Test prověřuje obecné znalosti LinkedInu, tak i znalosti korporátní placené verze LinkedIn Recruiter. LinkedIn prověřuje schopnost vyhledávání a kontaktování pasivních a aktivních kandidátů, posilování obchodní značky a atraktivity pro potenciální zaměstnance, práce s kandidáty v LinkedInu v průběhu celého procesu nebo také práci s LinkedIn inzercí, která funguje trochu jinak než jsou personalisté zvyklí z běžných pracovních inzertních serverů.

V souvislosti s touto certifikací jsme se Josefa zeptali na tři otázky:

Jsi autor knihy People as Merchandise: Crack the Code to LinkedIn Recruitment, takže o náboru zaměstnanců na LinkedInu víš mnohem více než jiní recruiteři. Bylo pro tebe složení certifikace těžké?

Upřímně říkám, že jsem se na zkoušku sám několik dní připravoval. Samotný test je velmi detailní a často jde až na úroveň, co se stane, když se klikne na konkrétní tlačítko. Navíc, ti kdo mě znají z mých školení nebo přednášek ví, že vysvětluji práci především se základním neplaceným LinkedInem účtem s přesahem na placené prémiové osobní účty. Certifikace se ale zaměřuje i na korporátní verzi LinkedInu, která do velké míry nahrazuje interní ATS, takže se od základních a prémiových účtů velmi liší. Plus některé otázky odvolávající se na tzv. best practices pro mě byly trochu nejednoznačné. Ale je to asi tím, že jsem v tomto trochu neortodoxní a mám svoje best practices.

A máme tě brát stále jako nezávislého odborníka, Bad Boy of LinkedIn Recruitment, nebo se tou certifikací něco změnilo?

Z mé strany se vůbec nic nemění. To že LinkedIn posvětil mé znalosti neznamená, že si mě koupil. Spíše je to výhoda pro mě vůči klientům, kteří používají korporátní verzi LinkedIn Recruiter a ohání se školením přímo od LinkedInu. Bohužel tato školení jsou samozřejmě neobjektivní, upřednostňují výhradně používání placených kanálů, i když jsou často méně efektivní než neplacené varianty. LinkedIn je potřeba brát jako celek. Principy vyhledávání jsou v celém LinkedInu stejné a nelze si je jen tak koupit. Musíte je vymyslet.

Co myslíš tím vymyslet?

Například abyste v LinkedInu dostali výsledky, je potřeba definovat vyhledávací výraz. Abyste se dostali i jiným kandidátům než konkurence, musí ten výraz být sofistikovanější než má konkurence. K tomu se vám mohou hodit například příbuzná klíčová slova k dané konkrétní odbornosti. Když budete hledat lidi se znalostí .NET, tak byste měli dojít i ke klíčovým slovům jako dotnet, C#, ado.net, vb.net, asp.net, atp. Bohužel LinkedIn vypnul minulý týden podporu stránky LinkedIn Skills & Expertise, kde se dala tato klíčová slova velmi dobře získat. O to větší nároky jsou kladeny na znalosti recruitera v daném oboru. A toto si za peníze od LinkedInu nekoupíte, zatím.

Rozhovor s Josefem Kadlecem připravil Michal Kankrlík, obchodní ředitel, Ivitera a.s.