Jak diagnostikovat dobrého projektového manažera?

Vytisknout

Jan Doležal, ředitel a jednatel PM Consulting s.r.o.

Jak vybrat správného uchazeče na pozici projektového manažera nebo jak rozvíjet ty stávající? V každém případě je třeba zvažovat minimálně dvě roviny, lidskou a odbornou. Lidské (měkké) aspekty řeší celá řada různých systémů, jako je MBTI apod., zaměřme se však nyní na charakteristiky odbornosti.

Řízení projektu je profese, odbornost, řemeslo. Má svá pravidla a nástroje. I velmi nadaný jedinec nemůže bez adekvátního vzdělání a zkušeností provádět toto řemeslo dobře nebo dokonce vynikajícím způsobem. Je to jako nechat byť nadaného jedince nechat vařit jídlo, které nikdy neviděl, ze surovin, které nikdy neochutnal, a v kuchyni se spotřebiči, které neumí ovládat. I v případě, že uspěje, bude to jistě za delší dobu a s mnohem vyšším rizikem, než kdyby to prováděl zkušený šéfkuchař.

Pokud člověk např. řídí liniové oddělení, není to správná (dostatečná) kvalifikace na řízení projektu. Sice jde stále o řízení skupiny lidí, ale jiným způsobem, s jinými nástroji. Až příliš často se ve své poradenské praxi setkáváme s přístupem: „On je mladý a vypadá celkem šikovně, tak z něj uděláme projektového manažera.“ Tím „uděláme“ je myšleno, že mu tak začneme říkat a dáme mu na starost něco jako projekt.

Indikace odbornosti PM

Pokud Vás něco bolí, zřejmě nepůjdete k veterináři, ale chcete zkušeného praktického lékaře s příslušnými atestacemi a vybavenou ordinací, že? Pokud chcete úspěšné projekty, je to velmi podobné.

V oblasti projektového řízení se jedná (kromě vhodného osobnostního profilu) o různé metody a nástroje. Rozhodující je, zdali je dotyčný člověk vůbec zná, a pokud ano, jestli je také dokáže správně použít v daném kontextu.

Není zřejmě dost dobře možné chtít po HR pracovnících, aby byli odborníci na všechno a byli sami schopni posoudit, jestli daný kandidát zná vše potřebné a umí to správně použít. Proto se v oblasti projektového řízení, stejně jako v podstatě všech ostatních, rozmohly různé profesní standardy a certifikace, které mohou pomoci v orientaci.

Už to, že se příslušná osoba prokáže jakýmkoliv profesním certifikátem projektového manažera je jistě velké plus a výrazně to zvyšuje pravděpodobnost, že dotyčný „o tom něco ví“. Zároveň je však třeba být ve střehu. Shodneme se jistě na tom, že diplom za obecní přespolní běh je něco jiného než diplom z mistrovství republiky. Ten první jistě není špatný, jen je potřeba jeho význam nepřeceňovat. U profesních certifikátů z oblasti projektového řízení znamená jejich vlastnictví především to, že dotyčný byl schopen složit příslušnou zkoušku. Nic více, nic méně. Rozhodně nemáte 100% garanci, že dotyčný člověk umí řídit projekty a bude v tom úspěšný.

IPMA ICB, PM BoK, PRINCE2 – který je ten pravý?

Všechny tři hlavní certifikační systémy mají různé úrovně svých certifikátů, které je zároveň různě obtížné získat. Pokud si je zmapujeme z tohoto úhlu pohledu, může to s výběrem vhodného kandidáta na pozici projektového manažera výrazně pomoci. Nemá moc smysl diskutovat, který standard či metodika jsou lepší. Díky tomu, že chystáme lidi na zkoušky ze všech hlavních standardů a na všechny stupně obtížnosti víme, že někde je lépe uděláno něco, jinde zas něco jiného, ale ten střed, základní principy a používané nástroje, jsou všude stejné. Pojďme se tedy podívat na standardy podle náročnosti zisku daného certifikátu (do výčtu není zařazeno vše, jen ty s nejvyšší četností výskytu):1) Data o úspěšnosti jsou odvozena z informačních zdrojů o jednotlivých standardech a z interní statistiky úspěšnosti kandidátů, jedná se tedy o přibližný odhad.

Standard

Úroveň

Požadovaná praxe

Co zkouška ověřuje

Podoba zkoušky

Úspěšnost1)

IPMA ICB2)

D

Není požadována praxe

Základní znalost principů a nástrojů projektového řízení. Určeno pro členy projektových týmů.

V češtině. Písemná zkouška složená ze tří částí: abcd otázky, otevřené otázky, příklad. Zkouška je pod dohledem certifikačního orgánu.

80%

C

3 roky na pozici PM nebo člena týmu

Znalost principů a nástrojů projektového řízení, schopnost aplikace v jednoduchých situacích. Určeno pro manažery jednodušších projektů.

V češtině. Písemná zkouška složená ze tří částí: abcd otázky, otevřené otázky, příklad. Následně pohovor. Zkouška je pod dohledem certifikačního orgánu.

70%

B

5 let na pozici PM komplexních projektů

Pokročilá znalost principů a nástrojů projektového řízení, schopnost aplikace ve složitých situacích.

Určeno pro manažery komplexních projektů.

V češtině. Písemná zkouška složená ze dvou částí: abcd otázky, komplexní příklad. Následně pohovor. Zkouška je pod dohledem certifikačního orgánu.

60%

PM BoK3)

CAPM

Není požadována praxe

Znalost principů a nástrojů PM a také PM BoK procesů. Určení obdobné IPMA D.

Pouze anglicky, abcd test realizovaný v certifikovaných centrech na počítači.

80%

PMP

4500 hodin na pozici PM

Pokročilá znalost principů a nástrojů PM a také procesů PM. Určení „mezi“ IPMA C a B.

Pouze anglicky, abcd test realizovaný v certifikovaných centrech na počítači.

60%

PRINCE24)

Foundation

Není požadována praxe

Znalost metodiky PRINCE2 a jejích nástrojů (nástrojů PM začleněných v metodice). Obdoba IPMA D.

V češtině, abcd test realizovaný přímo na kurzu.

99%

Practitioner

Není požadována praxe

Pokročilá znalost metodiky PRINCE2 a jejích nástrojů (nástrojů PM začleněných v metodice). Obdoba IPMA C.

V češtině, abcd test realizovaný přímo na kurzu.

90%

1) Data o úspěšnosti jsou odvozena z informačních zdrojů o jednotlivých standardech a z interní statistiky úspěšnosti kandidátů, jedná se tedy o přibližný odhad.

2)IPMA ICB – standard IPMA Competence Baseline, vydávaný a udržovaný organizací International Project Managemetn Association (www.ipma.ch)

3)PM BoK – Project Management Body of Knowledge, standard vydávaný a udržovaný organizací PMI – Project Management Institute (www.pmi.org)

4)PRINCE2 – Projects In Controlled Environment, metodika vydávaná a udržovaná firmou AXELOS (www.axelos.com)

Co z toho plyne?

Je zřejmé, že nejsnazší je získat certifikát Prince2 Foundation. Ve zkratce absolvujete třídenní kurz, na jehož konci napíšete test a s velmi vysokou pravděpodobností získáte příslušný certifikát. Na opačném konci spektra obtížnosti jsou zřejmě zkoušky IPMA B nebo PMI PMP. U IPMA B musíte doložit poměrně dlouhou a sofistikovanou praxi a také složit obsahově náročnou zkoušku. U PMI PMP také dokládáte praxi, navíc musíte absolvovat velmi složitý test v angličtině (200 otázek, 4 hodiny). Mimo jiné se dá celkem spolehnout, že ten, kdo udělal PMP test, umí docela dobře anglicky.

Výše uvedené srovnání není posouzením, který standard či certifikační systém je lepší či horší. Pouze informuje o nárocích té které zkoušky, jejíž absolvování může být užitečnou indikací odborných znalostí projektového manažera tak, aby i HR mohl dobře naladit svá očekávání, pokud kandidát předloží některý z výše uvedených profesních certifikátů.

Připomeňme, že jen odbornost vynikajícího projektového manažera nedělá. Lidskými aspekty, osobností projektového manažera, se budeme zabývat v některém z dalších článků.

Autor článku

Obsah byl připraven ve spolupráci

Komentáře k článku

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přidejte komentář jako první.
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace