Kdy dát druhou šanci?

Ilustrační snímek

Co dělat, když zaměstnanec s vysokou výkonností a slibný kandidát na povýšení po čase ve své nové roli zklame? Kdy dát druhou šanci a kdy se rozloučit? Stojíte-li vy sami nebo některý z vašich manažerů před tímto rozhodnutím, položte si společně následující otázky.

Překročil dotyčný hranice firemní etiky a hodnot?

Odpovíte-li si kladně, pak druhá šance není namístě.

Má dotyčný potřebné dovednosti, aby uspěl?

Současná pracovní role může být pro daného zaměstnance tak nevhodná, že pravděpodobnost rozvinutí potřebných dovedností bude mizivá. Pak nemá smysl investovat do dalšího rozvoje a dále podrývat sebevědomí dotyčného. Umístěte jej na pozici, v níž může uspět.

Má dotyčný podporu, aby uspěl?

Pro druhou šanci bude daný zaměstnanec potřebovat sponzora z řad nadřízených, který jej podpoří. Pokud si nadřízení nejsou jisti a stejné pochyby mají i kolegové dotyčného, můžete jen zbytečně odkládat nevyhnutelné.

Je dotyčný dostatečně odolný, aby zvládl svůj neúspěch?

Zaměstnanec, který byl ve svých předchozích rolích velmi úspěšný a najednou neuspěje, může být svým neúspěchem zasažen natolik, že se ani díky druhé šanci nedokáže dosáhnout potřebné míry ambicí a inovativnosti.

Bude pro všechny zúčastněné nejlepší začít od začátku?

Dobře zvažte své zájmy. Máte za dotyčného lepší náhradu v současné roli i v roli, která by byla jeho druhou šancí? Byl by nový začátek jinde pro dotyčného přínosnější z dlouhodobého hlediska?

-kk-

Zdroj: Talent Management - portál amerického časopisu zaměřeného na řízení talentů
Zobrazit přehled článků ze zdroje Talent Management