Kniha: Muži a ženy v korporaci

Image Lab s.r.o. Článek si můžete přečíst zdarma díky společnosti Image Lab s.r.o.

Vytisknout

Kniha s názvem Men and Women of the Corporation (Muži a ženy v korporaci) vyšla poprvé v New Yorku, v roce 1977. Je to dodnes uznávaná kniha pojednávající o souvislostech pracovních vtahů v korporacích se zvláštním zřetelem na postavení mužů a žen ve vedoucích a řídících funkcích. Dodnes z ní čerpají autoři genderových studií z celého světa. Práce vychází z rozsáhlé případové studie, kterou autorka provedla v 70. letech v jedné americké korporaci.

Autorka se zabývá hlavně nerovným postavením žen v zaměstnání. Příčinou této nerovnosti však podle ní není pohlaví, ale příslušná pracovní pozice. Základem vztahů v organizaci je pro ní struktura příležitostí, moc a proporční zastoupení sociálního typu, do kterého individuum patří. V první části knihy se zabývá popisem zastoupení mužů a žen v byrokratických strukturách. Následující dvě části věnuje popisu rolí v organizacích (manažer, sekretářka a manželka) a výzkumu poměru zastoupení jednotlivých sociálních skupin v organizaci.

Poslední vydání knihy Men and Women of the Corporation z roku 1993 doplnila autorka o rozsáhlý doslov nazvaný Hledisko 90. let: Jak globální ekonomika přetváří moc a kariéry v korporacích. V tom vyzdvihuje zejména všeobecný nárůst nejistoty kariéry a popisuje jednotlivé změny, ke kterým došlo v rámci amerických korporací, zejména „ženský podnikatelský boom.“

Zdroj: Gender On-Line.cz - server specializovaný na gender studies
Zobrazit přehled článků ze zdroje Gender On-Line.cz

Komentáře k článku

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přidejte komentář jako první.
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace