Není pohovor jako pohovor

Image Lab s.r.o. Článek si můžete přečíst zdarma díky společnosti Image Lab s.r.o.

Vytisknout

Přijímací pohovor má vždy tentýž cíl, probíhat však může různě. V zájmu každého uchazeče o zaměstnání je proto seznámit se se základními druhy pohovorů a přijímacích strategií a důkladně se na ně připravit. Přijímací pohovory lze shrnout do několika kategorií:

- prověřovací pohovor
- informační pohovor
- direktivní pohovor
- volný pohovor
- stresující pohovor
- reaktivní pohovor
- praktická zkouška
- skupinový pohovor
- pohovor vedený více tazateli
- pohovor „u oběda“
- opakovaný pohovor

Prověřovací pohovor je pohovor, jehož cílem je rychle zjistit, zda má kandidát pro danou funkci kvalifikaci a který je více než na kandidátovy úspěchy zaměřen na jeho neúspěchy. Opakem je pak informační pohovor, v jehož rámci může uchazeč diskutovat o současném stavu daného podniku, případně prezentovat své zlepšovací návrhy. Vede-li tazatel pohovor striktně podle předem připravené osnovy, hovoříme o pohovoru direktivním. V takovém případě by ho měl kandidát následovat a nechat se zcela vést. Opakem je potom pohovor volný, kdy kandidát de facto určuje jeho směr.

Pohovor, který je útočný a kandidát na něj musí dlouho čekat nazýváme stresující. Kandidát by si zde měl hlavně uvědomit, že vše je jen „hra“, zůstat klidný a slušný. Zajímavým a často využívaným typem pohovoru je i tzv. praktická zkouška, při níž kandidát předvede své schopnosti v praxi, stejně tak jako skupinový pohovor, při němž se testuje kandidátova schopnost spolupráce. Moderní je též pohovor „u oběda“, v jehož rámci musí kandidát ukázat i svoji kulturní úroveň. Kandidát, který se předem připraví na více druhů pohovorů má pak jistě větší šanci uspět, a to i v případě pohovorů opakovaných, jinými slovy je-li pozván k pohovoru vícekrát. Jeho přípravu a snahu následně ocení i potencionální zaměstnavatel.
Zdroj: HRM Guide - informace pro manažery HR
Zobrazit přehled článků ze zdroje HRM Guide

Komentáře k článku

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přidejte komentář jako první.
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace