Onboarding není zbytečný, musí se však dělat správně

Image Lab s.r.o. Článek si můžete přečíst zdarma díky společnosti Image Lab s.r.o.

Vytisknout

Fungující proces onboardingu neboli začleňování nováčků do společnosti patří k základním předpokladům úspěšného chodu každé organizace. Pomáhá jim rychleji proniknout do nové práce, což přispívá nejen k větší produktivitě, ale i celkové spokojenosti zaměstnanců. Zároveň roste pravděpodobnost, že u vás zůstanou déle.

Úspěšné firmy díky onboardingu šetří náklady a urychlují jejich návratnost. Přesto v mnohých firmách tento proces stále opomíjejí nebo nedokáží využít dostatečně efektivně. Na nejčastější chyby onboardingu upozornil server Recruiter.com.

1. Žádný onboarding

V mnohých firmách zatím proces onboardingu zcela chybí. Nováčci jsou takříkajíc házeni do vody, ať se naučí plavat sami. Výsledkem je vysoká fluktuace nově přijatých zaměstnanců. Zkuste se zamyslet nad tím, kolik lidí od vás odchází v prvních třech až šesti měsících a sledovat, proč tomu tak je.

2. Spuštění onboardingu v den nástupu

Praxe ukazuje, že efektivnější je začít s onboardingem již ve chvíli, kdy je zaměstnanec přijat. Minimálně byste mu měli poskytnout základní informace o firemní kultuře a také o tom, kam se má dostavit a co může očekávat první den.

3. Příliš krátký proces

Proces onboardingu často netrvá ani měsíc, což je příliš krátká doba. Jestliže jej chcete maximálně využít pro posílení loajality a angažovanosti zaměstnanců, měl by trvat alespoň půl roku.

4. Žádný odpovědný pracovník nebo tým

Nejúspěšnější firmy jmenují konkrétní pracovníky nebo celé týmy odpovědné za řízení procesu onboardingu. Vymlouvat by se neměly ani malé firmy, kde může mít řízení onboardingu v popisu práce například vedoucí kanceláře.

5. Chybějící socializační prvky

Proces onboardingu by měl být hlavně o spolupráci mezi lidmi. Může začít vytvořením nejrůznějších dokumentů o firemní kultuře, měl by však pokračovat přidělením konkrétních pracovníků, kteří budou nováčkům pomáhat a seznamovat je s chodem firmy.

-kk-

Zdroj: Recruiter.com - americký server pro náboráře a uchazeče o zaměstnání
Zobrazit přehled článků ze zdroje Recruiter.com

Komentáře k článku

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přidejte komentář jako první.
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace