Posviť si na budoucnost: V Plzni proběhl jedinečný festival práce a vzdělávání

Ve dnech 10. a 11. 11. 2017 se v areálu DEPA 2015 v Plzni uskutečnil festival práce a vzdělávání „Posviť si na budoucnost“. Vnímáme tuto akci v mnoha ohledech jako unikátní.

Festival práce a vzdělávání „Posviť si na budoucnost“ - Plzeň, 2017

Reflexe cílové skupiny

Cílem festivalu Posviť si na budoucnost bylo představit žákům a studentům všech věkových kategorií a oborů, jaké možnosti mají v Plzeňském kraji, ať z pohledu dalšího studia nebo uplatnění na trhu práce.

Festival „Posviť si na budoucnost“ byl realizován ve dvou dnech. Pátek byl soustředěn více na celé kolektivy žáků ze základních a středních škol a jejich učitele. V sobotu byl program přizpůsoben pro žáky a jejich rodiče. Ptáte se proč? Rodiče, škola a kamarádi dlouhodobě platí jako nejvíce inspirující, ovlivňující faktor při výběru vzdělávací a profesní cesty.

Kapacita

Akce se setkala s velkým zájmem veřejnosti, když ji navštívilo více než 3000 žáků a rodičů, kteří si mohli prohlédnout interaktivní expozice 28 středních škol z celého Plzeňského kraje, všech fakult Západočeské univerzity (ZČU) i nejvýznamnějších zaměstnavatelů napříč různými obory. Zájem byl i o bohatý doprovodný program – workshopy, přednášky a individuální kariérové poradenství.

Metodická podpora

Efektivita festivalu byla podpořena metodickými materiály. Prostřednictvím festivalových karet a pracovních listů se mohli žáci na návštěvu festivalu předem připravit a maximálně efektivně návštěvu využít pro diskusi a získání informací pro volbu školy a perspektivního profesního směřování v souladu s osobnostními předpoklady a kompetencemi.

Metodické materiály byly cílové skupině distribuovány již v předstihu, aby byl dostatečný prostor pro přípravu návštěvy v rámci školní výuky nebo doma s rodiči. Jsou zpracovány tak, že doporučují i návazné aktivity, které je možné realizovat po návštěvě festivalu např. reflexi získaných informací a propojení se školní výukou.

Festival práce a vzdělávání Posviť si na budoucnost - Plzeň, 2017  Festival práce a vzdělávání Posviť si na budoucnost - Plzeň, 2017 Festival práce a vzdělávání Posviť si na budoucnost - Plzeň, 2017

Organizační a odborná spolupráce

Takto komplexní akci bylo možno realizovat díky intenzivní spolupráci a partnerství několika sociálních partnerů: Regionální hospodářské komory Plzeňského kraje, Správy informačních technologií města Plzně / Smart Edu, Úřadu práce ČR - krajské pobočky v Plzni, Info Kariéry – KCVJŠ Plzeň a finanční podpoře Plzeňského kraje.

Záštitu nad akcí přijal hejtman Plzeňského kraje a primátor města Plzně. Tato sociální platforma nemá v současné době v České republice obdobu. Přínosy jsou zřejmé především v multiplikaci dopadu a zpřehlednění tématu pro cílovou skupinu.

Doprovodné aktivity po celý rok

Zájem veřejnosti a velmi kladné ohlasy podporují snahu o každoroční realizaci Posviť si na budoucnost. Festival není připravován jako jednorázová akce. Bude doplňován celou řadou dílčích aktivit v průběhu celého roku.

Základními jsou aktivní správa a provoz informačního webu festivalu, kam mohou žáci kdykoliv přijít pro informace a podporu, a odborná setkání, která reflektují a podporují spolupráci vystavovatelů (základních škol, středních škol, vysokých škol a zaměstnavatelů) v různých oblastech. Např. workshop pro personalisty a výchovné poradce, který se uskuteční v lednu 2018.

Pokud jste na festivalu byli, věříme, že pro vás byl přínosný. Pokud ne a máte zájem o spolupráci, další ročník bude již za 12 měsíců.

Těšíme se na setkání s vámi na festivalu práce a vzdělávání Posviť si na budoucnost 2018.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace