To, jak k vám pasuje, je důležitější než odborné dovednosti

Image Lab s.r.o. Článek si můžete přečíst zdarma díky společnosti Image Lab s.r.o.

Vytisknout

Říká se: „Přijímejte pro postoje, trénujte pro dovednosti.“ Existuje dobrý důvod, proč se tím řídit. Přijímaní na základě postojů znamená, že nebudete muset vyhazovat lidi, kteří se nehodí do vaší podnikové kultury. Avšak najít takové jedince, kteří se budou do kultury vaší organizace hodit, rozhodně není triviální záležitostí. Prvním krokem je porozumění a pochopení vaší kultury, abyste mohli určit, zda se do ní uchazeč hodí. Kulturní shoda je definována tím, čeho si organizace cení a jak jsou tyto hodnoty vyjadřovány v činnosti a výsledcích každého pracovníka. I každý projekt má svou kulturu, která může být, ale nemusí, stejná jako podniková kultura. Ne všichni lidé v týmu mají stejné postoje, ale dlouhodobě úspěšní zaměstnanci chápou a akceptují týmové hodnoty.

Když hodnotíte vaši kulturu, buďte čestní. Tým může tolerovat různé osobní styly, ale každý člen týmu musí sdílet základní hodnoty. Těmi může být například množství rizika, které je tým ochoten připustit a přijmout, podnikatelský duch, rozhodování na základě všeobecné shody, nebo způsob, jakým lidé poskytují a přijímají zpětnou vazbu. Po zhodnocení podnikové kultury můžete vytvořit otázky pro pohovor s uchazeči. Neměly by chybět dotazy na konkrétní příklady z uchazečovy minulosti, například co uchazeč udělal, když učinil rozhodnutí a management jej změnil, jak se zachoval, když se setkal s agresivním zákazníkem apod. Pokud budete při přijímání pracovníků více hledět na shodu s podnikovou kulturou, než na technické dovednosti, zjistíte, že budete daleko lépe schopni integrovat nové pracovníky do již existujících týmů.

-ba-
Zdroj: Fast Company - portál předního amerického magazínu pro manažery
Zobrazit přehled článků ze zdroje Fast Company

Komentáře k článku

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přidejte komentář jako první.
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace