Virtuální náboráři přicházejí. Nahradí vás?

Ilustrační snímek

Ve Velké Británii byla spuštěna online platforma pro nábor zaměstnanců prostřednictvím virtuálních náborářů, tzv. avatarů. Jedná se o první software svého druhu na světě. Jmenuje se Shortlister.com a jeho cílem je ušetřit firmám peníze na nábor zaměstnanců a zároveň vylepšit zkušenosti uchazečů o práci s náborovým procesem. Vytvořil ji David Dewey v podnikatelském inkubátoru St. John University v britském Yorku.

Videohovory jsou dnes již běžnou součástí života pracujících, a to zdaleka ne jen v práci. Využívají se i v náboru, až dosud je však prováděli pouze skuteční lidé. Avatar, který vede pohovory v softwaru Davida Deweyho také vypadá jako člověk, má však firmě zaručit kvalitnější a levnější výběr než živý personalista. Na uchazeče působí přirozeně a na rozdíl od člověka nezapomíná nechávat čas na rozmyšlenou nebo klást všem uchazečům stejné otázky. Také nemá tendenci stahovat veškerou pozornost na sebe.

Zaměstnavateli stačí jen několik minut, aby si vybral avatara, nahrál otázky a pozval uchazeče k pohovoru. Všichni pak budou mít stejné podmínky a pohovory budou probíhat rychleji, než kdyby je domlouvali a vedli lidé. Záznamy pohovorů lze snadno porovnávat mezi sebou, případně sdílet s kolegy. Pár kliknutí navíc stačí k tomu, aby každý uchazeč dostal zprávu, zda byl vybrán či nikoli.

Jak se díváte na tuto novinku? Nahradí živé náboráře ti virtuální?

-kk-

Zdroj: Online Recruitment Magazine - britský portál věnovaný náboru zaměstnanců
Zobrazit přehled článků ze zdroje Online Recruitment Magazine