Vyhazov za osobní emaily?

Image Lab s.r.o. Článek si můžete přečíst zdarma díky společnosti Image Lab s.r.o.

Vytisknout

Ve Velké Británii proběhl v březnu roku 2002 výzkum, který se zaměřil na využívání internetu a elektronické pošty v zaměstnání pro osobní účely, tzv. síťovou etiku („netiquette“) a souvislost jejího porušování s propouštěním zaměstnanců. Formou zodpovězení dotazníkových otázek se jej zúčastnilo 262 specialistů na lidské zdroje. Výzkum ukázal, že zaměstnavatelé kvůli narůstajícím obavám ze zneužívání firemního přístupu k informačním technologiím stále více monitorují síťové aktivity svých zaměstnanců a častěji je také propouští.

Většina dotazovaných organizací již má pevně stanovená pravidla vlastní síťové etiky. Konkrétně pak monitorují přístup na web a interní i externí e-mailové zprávy. 23% z nich uvedlo, že by zaměstnance za porušení pravidel síťové etiky skutečně propustilo. Devět z deseti zaměstnanců je podle výzkumu o faktu, že ho zaměstnavatel takto sleduje informován. Monitorování zaměstnanců tají spíše malé podniky. Každá společnost by však v této souvislosti měla přizpůsobit svoje jednání zákonným normám.

Výzkum dále odhalil, že pravidla pro síťovou etiku ve většině dotázaných společností zahrnují kromě sledování obsahu e-mailů a přístupů na web i odpovědnost za rozšiřování virů. Nejběžněji jsou taková pravidla uplatňována v distribučních společnostech a společnostech z finančním sektoru. Počítačové firmy naopak k formálním definicím síťové etiky příliš netíhnou.

**Datum vydání:** X/2002
Zdroj: HRM Guide - informace pro manažery HR
Zobrazit přehled článků ze zdroje HRM Guide

Komentáře k článku

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přidejte komentář jako první.
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace