Červená zóna

Image Lab s.r.o. Článek si můžete přečíst zdarma díky společnosti Image Lab s.r.o.

Vytisknout

Nejste spokojeni s úrovní spolupráce na vašem pracovišti? Možná přemýšlíte, jak je to možné, protože jste přijímali jen ty nejlepší zaměstnance. Vaše pracoviště bude pravděpodobně tzv. červenou zónou, kde si každý hájí své území a vládne defenzivnost. Červená zóna není veselé místo pro práci. Lidé nejsou příliš nadšení, že zde jsou. Více než vhodná řešení je zajímá vítězství. Ztrácejí čas a energii sebezáchovou, i když by je měli věnovat jiným prioritám. Je to místo, kde chybí produktivita a morálka.

Každá organizace by měla usilovat o to, aby její pracoviště byla „zelenými zónami“. Zelená zóna je opak červené. Pracovat na takovém místě je zábava. Zaměstnanci pracují společně a sdílejí své vize. Zelená zóna samozřejmě nedokáže zachránit firmy, které vyrábějí špatné produkty či poskytují špatné služby. Studie však dokládají, že tam, kde je všechno ostatní stejné, dosahují zelené zóny dlouhodobě větších zisků a úspěchů než červené.

Jak udělat z červené zóny zelenou? V první řadě si uvědomte, že spolupráce nejsou žádná kouzla. Je to stav mysli a sada dovedností, přičemž obojímu se lze naučit.

- Přemýšlejte co je nejlepší pro všechny strany. Mezi zaměstnanci podporujte nedefenzivní postoje a oceňujte ty, kteří mají zájem o spolupráci.

- Říkejte pravdu. Neupřímnost je na pracovišti jako jed. Pokud chcete změnit vaši firemní kulturu k lepšímu, musíte umět říkat pravdu a také pravdě naslouchat.

- Buďte zodpovědní. Prosazujte kulturu, v níž lidé přebírají odpovědnost za své výkony a vztahy. Obviňování do zelené zóny nepatří.

- Uvědomujte si, co děláte vy sami i ostatní. Snažte se porozumět svým myšlenkám, pocitům, emocím, záměrům i chování a o totéž se snažte i u druhých. Lidé na vašem pracovišti by neměli mít strach se zeptat, pokud nechápou chování druhého.

- Učte se z konfliktů. Ke konfliktům dochází n každém pracovišti, důležité je ale dokázat se z nich poučit. Zajímejte se o příčiny jednání druhých

-kk-

Zdroj: Business Know-How - americký server věnovaný různým aspektům řízení malých podniků
Zobrazit přehled článků ze zdroje Business Know-How

Komentáře k článku

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přidejte komentář jako první.
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace