Čím více sexy, tím horší kariéra

Image Lab s.r.o. Článek si můžete přečíst zdarma díky společnosti Image Lab s.r.o.

Vytisknout

Ženy, které nosí do zaměstnání krátké sukně mají menší šance na povýšení nebo lepší plat. Hovoří o tom alespoň aktuální studie americké Tulane University. Příliš sexuálně okázalé chování na pracovišti může podle ní poškodit kariéru.

49 procent ze 164 dotazovaných Američanek – absolventek MBA programů – uvedlo, že se pokoušelo pomoci si v kariéře sexuálním chováním, jako je provokativní přehazování nohou nebo předklánění tak, aby jim bylo vidět do výstřihu. Ženy, které takové chování nevyužívaly se dočkaly průměrně tří povýšení a pobíraly roční mzdu ve výši 75 až 100 tisíc dolarů. Ostatní byly povýšeny maximálně dvakrát a jejich mzda dosáhla maximální výšky 75 tisíc dolarů.

Výsledky této studie přinesly dva zajímavé poznatky. Prvním je vysoké procento žen, které přiznaly flirtování prostřednictvím elektronické pošty, označování kolegů za „žhavé“ nebo sexuálně vyzývavé oblékání. Druhým je negativní dopad tohoto chování na rozvoj kariéry. Vzhledem k těmto závěrům bychom se měli všichni zamyslet nad svým vyzývavým chováním.

Odborníci doporučují oblékat a chovat se v zájmu úspěšné kariéry neprovokativně. Zaměstnanci by se měli zamyslet nad tím, jak se chovají. Neměli by rozesílat provokativní e-maily, říkat o někom, že je sexy, nevhodně odhalovat své tělo nebo se dotýkat ostatních. Je třeba mít na paměti, že lidé rozhodující o povyšování a zvyšování platů je pozorují.

Zaměstnavatelé a manažeři by měli zvážit zavedení určitých pravidel. I když lidé na celém světě mají různé kultury a různé zvyklosti v oblékání i chování, sexy je jednoznačně „out“. Sexuálně provokativní chování může vést k problémům se sexuálním obtěžováním a vzniku nepřátelského pracovního prostředí. Toto je několik rad:

- Ujistěte se, že vaše firma formulovala konkrétní pravidla pro chování zaměstnanců.

- Vytvořte pravidla pro oblékání, která budou platit i pro manažery a vedoucí pracovníky.

- Pořádejte školení k tématu sexuálního obtěžování.

- Se zaměstnanci mluvte o sexuálním chování přímo.

-kk-

Zdroj: About HR - část amerického portálu About.com pro manažery lidských zdrojů
Zobrazit přehled článků ze zdroje About HR

Komentáře k článku

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přidejte komentář jako první.
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace