Co by zaměstnanci měli vědět o lidských zdrojích?

Image Lab s.r.o. Článek si můžete přečíst zdarma díky společnosti Image Lab s.r.o.

Vytisknout

Co vlastně ve firmách dělají lidské zdroje? Jsou to obhájci zaměstnanců nebo prodloužené ruce manažerů? Na tuto otázku se tentokrát zaměřila autorka populárního manažerského blogu na serveru US News Alison Greenová. Sestavila seznam pěti „tajemství“, která by každý zaměstnanec měl vědět o HR. Souhlasíte s nimi?

1. Lidské zdroje nejsou vaši advokáti

Práce oddělení HR spočívá v pomoci byznysu k plnění jeho potřeb. V některých dílčích případech mohou hájit zaměstnanec například proti nevhodným praktikám jejich manažerů. Nejlepší zájem zaměstnavatele však vždy předčí nejlepší zájem zaměstnance.

2. Lidské zdroje nemusejí zachovávat mlčenlivost

Nejsou to lékaři ani knězi. Jejich povinností je naopak upozorňovat na potenciální problémy. Samozřejmě to neznamená, že s nimi nemůžete mluvit, neočekávejte však, že budou mlčet o případném nelegálním chování.

3. Lidské zdroje vám nebudou říkat všechno

V každé firmě existují důvěrné informace, které vám zkrátka nesdělí. Typickým příkladem je to, proč se některým oddělením dostává větší péče než jiným, nebo to, kdo je ve firmě nedotknutelný. Chcete-li znát odpovědi na tyto otázky, musíte se ptát jinde.

4. Lidské zdroje neurčují manažerům, co mají dělat

Jejich úkolem pomáhat manažerům k lepším výsledkům. Pokud jste například manažer a lidské zdroje vám házejí klacky pod nohy, měli byste se ozvat. Hledejte nejvhodnější cesty společně.

5. Lidské zdroje mohou být skvělé, ale i strašné

Dobré oddělení HR funguje v souladu s firemní kulturou a cíli. Pomáhá manažerům, zajišťuje dobré mzdy a benefity, stará se o získávání a rozvoj talentů. Špatné HR vnímají zaměstnanci jako oddělení, které je spíše na obtíž a jedinou jeho světlou stránkou je pořádání firemních večírků.

-kk-

Zdroj: U.S. News & World Report - americký web věnovaný vzdělávání, zdraví, financím a kariéře
Zobrazit přehled článků ze zdroje U.S. News & World Report
Štítky: Firemní kultura

Komentáře k článku

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přidejte komentář jako první.
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace